Plażowa piłka ręczna

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 14-05-2012 r.

W piłkę ręczną można grać nie tylko na hali. Jedną z jej odmian jest plażowa piłka ręczna. Bierze w niej udział jedynie po 4 zawodników w każdej drużynie, ale mimo to nie traci na widowiskowości i dynamizmie. Jakie są zasady plażowej piłki ręcznej?

Boisko do plażowej piłki ręcznej

Całe boisko ma długość 27 m i szerokość 12 m, natomiast pole gry 15 m długości i 12 szerokości. Wyznaczone są na nim przy pomocy kolorowych taśm o szerokości do 8 cm linie: boczne, bramkowe i środkowa. Bezpośrednio do pola gry przylega strefa zmian. Boisko powinno być otoczone 3 metrową strefą bezpieczeństwa. Pośrodku dwóch węższych boków ustawia się bramki. Jej światło musi mieć wymiar 3 m na 2 m.

Istotne, żeby bramki były dobrze wkopane w piasek. Najważniejszą cechą boiska do plażowej piłki ręcznej jest jego nawierzchnia. Musi być ona w całości piaskowa, przy czym grubość warstwy piasku musi mieć co najmniej 4 cm.

Zasady gry w plażową piłkę ręczną

W meczu bierze udział po 4 zawodników z każdej drużynie, przy czym jeden z nich pełni funkcję bramkarza. Występują oni boso, chociaż dopuszczona jest gra w skarpetkach lub sportowych bandażach. Rozgrywka trwa przez 2 połowy po 10 minut każda. Pomiędzy nimi następuje 5 minutowa przerwa. Jeśli po drugiej połowie zwycięzca nie zostanie wyłoniony, stosuje się rzuty sam na sam z bramkarzem.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów dla swojego zespołu. Za zdobycie „zwykłej bramki” otrzymuje się 1 punkt, natomiast za „spektakularną”, strzeloną np. z wyskoku – 2 punkty. Za każdą wygraną połowę drużyna dostaje 1 punkt meczowy. To, ile ich zdobędzie zadecyduje o wygranej.

Piłkę można dotykać właściwie każdą częścią ciała. Dozwolone jest też rzucanie się na nią podczas, gdy leży ona na piasku. Należy pamiętać, że zawodnik nie może trzymać jej dłużej niż 3 sekundy i należy podać ją dalej po wykonaniu maksymalnie 3 kroków. Piłki nie może też podnieść gracz, który dotykał jej ostatni.

Plażowa piłka ręczna jest bardzo wymagającym sportem. Jej zasady są dość skomplikowane i łatwo o nich zapomnieć w czasie meczu. Jednak po rozegraniu kilku partii stają się one coraz bardziej zrozumiałe i naturalne. Ta gra w trudnych warunkach jest przeznaczona dla osób odważnych i odpornych, ponieważ plażowa piłka ręczna należy do dość brutalnych sportów.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28007 )
Array ( [docId] => 28007 )