Transport roweru samochodem

Kategoria: Rower
Autor: Zieliński Zbigniew
Data: 05-04-2012 r.

Mieszkańcy dużych aglomeracji chętnie wyjeżdżają ze swoimi rowerami daleko za miasto, by w bezpośrednim kontakcie z przyrodą rozkoszować się jazdą. Jeden, lub dwa małe rowery uda się czasem upchnąć w bagażniku, jednak najlepiej nadają się do tego zewnętrzne bagażniki samochodowe przeznaczone do transportu rowerów.

Do wyboru masz kilka rozwiązań, różniących się sposobem montażu bagażnika na pojeździe, jak też sposobem mocowania roweru.

Bagażnik dachowy

Ten typ bagażnika mocowany jest na specjalnych wspornikach przykręcanych do tzw. bazy. Można na nim przewozić kilka rowerów (zazwyczaj 3), w zależności od ilości przykręconych wsporników (jeden wspornik – jeden rower).

Rowery stawiamy kołami w rynience wspornika (kierownicą w kierunku jazdy), unieruchamiając koła specjalnymi uchwytami. Ten sposób przewożenia roweru jest praktyczny i wygodny, z możliwością zainstalowania na dachu każdego samochodu.

Należy jednak pamiętać, że podczas przewożenia rowerów w czasie deszczu istnieje niebezpieczeństwo zamoczenia elementów łożyskujących, bowiem pęd powietrza zasysa wodę do ich wnętrza. Warto je wtedy dodatkowo osłonić.

Bagażnik mocowany na haku holowniczym

Jest to konstrukcja zawieszana na przegubie kulowym haka holowniczego. Bagażnik instaluje się łatwo i szybko, pozwala na przewożenie 2 lub 3 rowerów (w zależności od wersji). Rowery mocowane są poprzecznie do kierunku jazdy, poprzez zawieszenie ich na dwóch ramionach wsuwanych pod ramę roweru. W innym wariancie bagażnika rowery stawia się na rynienkach (także poprzecznie) i mocuje podobnie jak w wersji dachowej.

Bagażnik mocowany na pokrywie (klapie) bagażnika samochodu

Jest to sposób przewożenia roweru podobny jak w wersji z hakiem holowniczym, natomiast sam bagażnik rowerowy oparty jest o klapę bagażnika samochodu i przytwierdzony do niej specjalnymi zapięciami.

Należy pamiętać, że przewożone rowery nie mogą zasłaniać tylnych świateł samochodu oraz tablicy rejestracyjnej.

Zieliński Zbigniew

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28153 )
Array ( [docId] => 28153 )