Jak wygląda rozgrzewka przed meczem siatkarskim

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Rozgrzewka powoduje podwyższenie temperatury ciała, wydajności układu nerwowego i zmniejsza obciążenie stawów. Jednak przede wszystkim podbudza mięśnie do działania i zmniejsza ryzyko odniesienia kontuzji. Ważne jest, aby składała się z różnorodnych ćwiczeń przygotowujących wszystkie partie ciała do intensywnego i długotrwałego wysiłku.

Ćwiczenia biegowe i stretching

Rozgrzewkę powinno zacząć się od spokojnego truchtu wokół boiska. Następnie włącza się do biegania krążenie nadgarstków, wymachy i krążenie rąk w różnych kierunkach (przód, tył, w bok), podskoki jedno- i obunóż, krok odstawno-dostawny, przeplatankę i rzuty siatkarskie. Tę część można zakończyć biegiem ze zmiennym natężeniem tempa i skipami typu A – unoszenie wysoko kolan w stronę klatki piersiowej, B – bieg z wysokim unoszeniem kolan z jednoczesnym wyrzuceniem podudzia w przód, C – uderzanie piętami o pośladki oraz D – bieg o nogach wyprostowanych w kolanach.

Następnie przechodzi się do stretchingu, by rozciągnąć i uelastycznić poszczególne partie mięśni. Należy zacząć od głowy wykonując skłony i krążenie, następnie można przechodzić kolejno do rąk, krążenia tułowia i bioder, kolan i kostek.

Przejście do piłek

Po ćwiczeniach biegowych i stretchingu przychodzi czas na rozgrzewkę z piłkami. Zawodnicy stają naprzeciwko siebie w parach. Zaczynają od rzutów piłką jednorącz, oburącz, zza głowy i z boku, symulują atak. Następnie przechodzą do odbijania piłki sposobem górnym, dolnym, z elementami ataku i obrony.

Po rozgrzewce w parach zawodnicy przechodzą na siatkę, gdzie wykonują ataki z lewej, prawej strony boiska, a także jego środka. Po ataku siatkarze mają chwilę na zagrywkę. To ostatni element rozgrzewki przedmeczowej.

 

Długość rozgrzewki i jej intensywność jest zależna od indywidualnych potrzeb zawodnika. Zwykle trwa od 30 minut do godziny.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28189 )
Array ( [docId] => 28189 )