Jak zbudowane jest boisko do siatkówki

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 18-06-2012 r.

Pozornie budowa boiska do gry w piłkę siatkową nie wydaje się skomplikowana. Najprościej mówiąc jest to płaska powierzchnia w kształcie prostokąta ograniczonego liniami, którą w połowie przedziela siatka zawieszona na dwóch słupkach.

Powierzchnia boiska do siatkówki

Powierzchnia boiska do siatkówki musi być równa, pozioma oraz jednorodna. Może to być parkiet albo materiał syntetyczny polipropylenowy na przykład typu Mondo. Nawierzchnia ma być bezpieczna dla zawodników, nie może być śliska lub szorstka. Powinna mieć jasny kolor.

W oficjalnych zawodach Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) rozgrywanych na poziomie międzynarodowym musi być drewniana lub syntetyczna.

Wymiary boiska do siatkówki

Boisko do gry w siatkówkę ma wymiary 18x9 m i jest ograniczone liniami bocznymi oraz końcowymi i otoczone wolną strefą – podłożem między boiskiem a bandami ograniczającymi pole gry oraz wolną przestrzenią znajdującą się bezpośrednio nad nim.

Wolna strefa powinna mieć przynajmniej 3 m z każdej strony boiska, natomiast w zawodach FIVB – 5 m za liniami bocznymi oraz 8 m za liniami końcowymi. Wysokość wolnej przestrzeni powinna wynosić co najmniej 7 m od podłoża, a w turniejach FIVB – 12,5 m.

Linie boiska do siatkówki

Pole gry otoczone jest dwiema liniami końcowymi i bocznymi. Pod siatką przebiega linia środkowa, dzieląca boisko na dwie połowy o wymiarach 9x9 m. Na każdej połowie jest również linia wyznaczająca strefę ataku, która wykreślona jest 3 metry od linii środkowej.

Każda z linii ma szerokość 5 cm i powinna być koloru jasnego, różnego od koloru podłoża oraz innych linii. W zawodach FIVB linia ataku dodatkowo przedłużona jest po obu stronach linią przerywaną, ciągnącą się za bocznymi. Składa się ona z pięciu odcinków o długości 15 cm i szerokości 5 cm, które są umieszczone w odległości 20 cm od siebie.

Wyróżniamy także linię trenerską, która biegnie równolegle do bocznej.

Siatka i antenki

Siatka zawieszona jest pionowo nad linią środkową pola gry. Jest szeroka na metr, a długa na 9,5-10 m. Składa się z czarnych kwadratowych oczek o boku długości 10 cm. U góry siatka obustronnie obszyta jest białą taśmą o szerokości 7 cm, u dołu płócienna taśma ma szerokość 5 cm. Po bokach siatka obszyta jest taśmami o długości 1 metra i szerokości 5 cm.

Wysokość zawieszenia górnej taśmy zależna jest od kategorii wiekowej oraz płci. U kobiet młodziczki grają na siatce umieszczonej na 2,15 m, a kadetki, juniorki oraz seniorki – 2,24 m. U mężczyzn siatka zawieszona jest na następującej wysokości: młodzicy – 2,35 m, a kadeci, juniorzy oraz seniorzy 2,43 m.

Antenki wykonane są najczęściej z włókna szklanego. Mają 1,8 m długości i 10 mm średnicy. Umieszcza się je po przeciwnych stronach bocznych taśm, od zewnątrz. Pomalowany w biało-czerwone paski pręt powinien wystawać 80 cm nad górną krawędź taśmy.

W odległości 50 cm do 1 m od linii bocznych przy środku boiska znajdują się słupki o wysokości 2,55 m, do których przymocowana jest siatka.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28169 )
Array ( [docId] => 28169 )