Kategoria: Siatkówka
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 24-06-2012 r.

Początki piłki siatkowej w Polsce datuje się na rok 1950. Od tego momentu rozwój tego sportu następował systematycznie. Obecnie polska siatkówka stoi na bardzo wysokim poziomie, a my możemy poszczycić się światowej klasy sportowcami w tej dyscyplinie. A teraz coś więcej o samym boisku i zasadach gry.

Boisko do gry w piłkę siatkową ma wymiary 18x9 m. Należy pamiętać o tym, że linie wyznaczające boisko także liczą się jako pole gry. Przestrzeń nad boiskiem, 7 metrów wzwyż, powinna być wolna od wszelkich przeszkód. Poza boiskiem, wzdłuż linii, musi być wolny od przeszkód pas szerokości co najmniej 2 m.

Wysokość siatki dla mężczyzn wynosi 243 cm, dla kobiet zaś 224 cm. Każde pole gry mieści w sobie strefę ataku (3 m od linii środkowej). Nie wolno z tej strefy atakować zawodnikom linii obrony. Zawodnicy znajdujący się w polu obrony mogą atakować z drugiej linii – atak jest poprawnie wykonany jeśli wyskok do zbicia piłki nastąpił z pola obrony. Przy ataku z drugiej linii nadepnięcie linii trzeciego metra jest błędem.

Spotkania rozgrywa się do trzech wygranych setów (3:0, 3:1, 3:2). Set uważa się za wygrany wówczas, jeśli drużyna zdobyła prowadzenie dwoma punktami, uzyskując minimum 25 punktów, np. 25:23, 28:26. Jeśli w meczu jest remis 2:2, wówczas rozgrywany jest tie break do 15 punktów. W czasie tie breaku po zdobyciu przez jedną z drużyn pierwszych ośmiu punktów następuje zmiana boisk. Czas gry w siatkówce jest nieograniczony.

W każdym secie drużyna ma prawo do wykorzystania dwóch przerw dla odpoczynku, przy czym przerwa może trwać najwyżej 30 sekund. Przerwy pomiędzy poszczególnymi setami trwają do 2 minut, natomiast między 2 a 3 setem – 10 minut. Ponadto w setach są tzw. przerwy techniczne – drużyny schodzą z boiska po zdobyciu przez pierwszą z nich 8, a następnie 16 punktów. Przerwy technicznej nie ma w tie breaku.

Mecz siatkarski rozpoczyna się od zagrywki zza linii końcowej boiska – przekroczenie linii powoduje utratę zagrywki na korzyść drużyny przeciwnej. Drużyna, która przyjmuje zagrywkę, ma prawo do trzykrotnego odbicia piłki – za trzecim odbiciem piłka musi znaleźć się po stronie przeciwnej. Jednemu zawodnikowi nie wolno dwa razy pod rząd odbić piłki, poza blokującymi. Blokujący może przełożyć ręce nad siatką podczas stosowania bloku. Ma prawo do drugiego odbicia piłki – liczy się ono jako drugie dotknięcie i może być atakiem.

Na boisku grają:

• rozgrywający – tzw. mózg drużyny – jest zawodnikiem, który rozdziela piłki. Nie bierze udziału w przyjęciu. Do niego należą drugie piłki;
  • atakujący – tzw. prawoskrzydłowy – stoi po przekątnej z rozgrywającym. To do niego zazwyczaj najwięcej posyłanych jest piłek w czasie meczu. Atakuje z prawej strony boiska – zarówno z pierwszej, jak i drugiej linii. Nie bierze udziału w przyjęciu;
  • przyjmujący – tzw. lewoskrzydłowy – na boisku jest ich dwóch. Przyjmujący ma za zadanie odbierać zagrywki i atakować z lewego skrzydła boiska – zarówno z pierwszej, jak i drugiej linii;
  • środkowy – zawodnik, który gra (blokuje i atakuje) na środku boiska. Atakuje z krótkich piłek lub z tzw. piłek z obejścia (atak wykonywany z jednej nogi). W drugiej linii jest zazwyczaj zmieniany przez libero;
  • libero – jest zawodnikiem obrony, nie może atakować, blokować i zagrywać . Do jego zadań należy odbiór zagrywek oraz obrona.