Jakie są zasady gry w piłkę siatkową

Kategoria: Siatkówka
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 24-06-2012 r.

Początki piłki siatkowej w Polsce datuje się na rok 1950. Od tego momentu rozwój tego sportu następował systematycznie. Obecnie polska siatkówka stoi na bardzo wysokim poziomie, a my możemy poszczycić się światowej klasy sportowcami w tej dyscyplinie. A teraz coś więcej o samym boisku i zasadach gry.

Boisko do gry w piłkę siatkową ma wymiary 18x9 m. Należy pamiętać o tym, że linie wyznaczające boisko także liczą się jako pole gry. Przestrzeń nad boiskiem, 7 metrów wzwyż, powinna być wolna od wszelkich przeszkód. Poza boiskiem, wzdłuż linii, musi być wolny od przeszkód pas szerokości co najmniej 2 m.

Wysokość siatki dla mężczyzn wynosi 243 cm, dla kobiet zaś 224 cm. Każde pole gry mieści w sobie strefę ataku (3 m od linii środkowej). Nie wolno z tej strefy atakować zawodnikom linii obrony. Zawodnicy znajdujący się w polu obrony mogą atakować z drugiej linii – atak jest poprawnie wykonany jeśli wyskok do zbicia piłki nastąpił z pola obrony. Przy ataku z drugiej linii nadepnięcie linii trzeciego metra jest błędem.

Spotkania rozgrywa się do trzech wygranych setów (3:0, 3:1, 3:2). Set uważa się za wygrany wówczas, jeśli drużyna zdobyła prowadzenie dwoma punktami, uzyskując minimum 25 punktów, np. 25:23, 28:26. Jeśli w meczu jest remis 2:2, wówczas rozgrywany jest tie break do 15 punktów. W czasie tie breaku po zdobyciu przez jedną z drużyn pierwszych ośmiu punktów następuje zmiana boisk. Czas gry w siatkówce jest nieograniczony.

W każdym secie drużyna ma prawo do wykorzystania dwóch przerw dla odpoczynku, przy czym przerwa może trwać najwyżej 30 sekund. Przerwy pomiędzy poszczególnymi setami trwają do 2 minut, natomiast między 2 a 3 setem – 10 minut. Ponadto w setach są tzw. przerwy techniczne – drużyny schodzą z boiska po zdobyciu przez pierwszą z nich 8, a następnie 16 punktów. Przerwy technicznej nie ma w tie breaku.

Mecz siatkarski rozpoczyna się od zagrywki zza linii końcowej boiska – przekroczenie linii powoduje utratę zagrywki na korzyść drużyny przeciwnej. Drużyna, która przyjmuje zagrywkę, ma prawo do trzykrotnego odbicia piłki – za trzecim odbiciem piłka musi znaleźć się po stronie przeciwnej. Jednemu zawodnikowi nie wolno dwa razy pod rząd odbić piłki, poza blokującymi. Blokujący może przełożyć ręce nad siatką podczas stosowania bloku. Ma prawo do drugiego odbicia piłki – liczy się ono jako drugie dotknięcie i może być atakiem.

Na boisku grają:

 • rozgrywający – tzw. mózg drużyny – jest zawodnikiem, który rozdziela piłki. Nie bierze udziału w przyjęciu. Do niego należą drugie piłki;
 • atakujący – tzw. prawoskrzydłowy – stoi po przekątnej z rozgrywającym. To do niego zazwyczaj najwięcej posyłanych jest piłek w czasie meczu. Atakuje z prawej strony boiska – zarówno z pierwszej, jak i drugiej linii. Nie bierze udziału w przyjęciu;
 • przyjmujący – tzw. lewoskrzydłowy – na boisku jest ich dwóch. Przyjmujący ma za zadanie odbierać zagrywki i atakować z lewego skrzydła boiska – zarówno z pierwszej, jak i drugiej linii;
 • środkowy – zawodnik, który gra (blokuje i atakuje) na środku boiska. Atakuje z krótkich piłek lub z tzw. piłek z obejścia (atak wykonywany z jednej nogi). W drugiej linii jest zazwyczaj zmieniany przez libero;
 • libero – jest zawodnikiem obrony, nie może atakować, blokować i zagrywać . Do jego zadań należy odbiór zagrywek oraz obrona.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 28183 )
Array ( [docId] => 28183 )

Array ( [docId] => 28183 )