Jakie zagrania wyróżniamy w siatkówce

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Atak z „krótkiej”, atak z drugiej linii, „brazylijka”, skrót, pad to tylko niektóre z elementów siatkarskiego rzemiosła. Ogólnie, w piłce siatkowej, wyróżnia się cztery podstawowe zagrania: zagrywka, obrona, atak i blok.

Zagrywka w siatkówce

Zagrywka - nazywana również podaniem - to element, od którego zaczyna się każda akcja w siatkówce. Jednocześnie jest jedynym zagraniem, który zawodnik wykonuje indywidualnie, bez współpracy ze swoim zespołem.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje zagrywki – dolną i górną, która dodatkowo dzieli się na zagrywkę z miejsca i z wyskoku. Wśród zagrywek z wyskoku wyodrębnia się jeszcze zagrywkę standardową i „brazylijkę” - zagrywka szybująca, płaska wykonywana przy krótkim najściu do nisko wyrzuconej piłki, charakteryzująca się bezrotacyjnym lotem. Skrót to piłka zagrana z miejsca lub wyskoku w pole trzeciego metra (między siatką a linią trzech metrów) boiska przeciwnika.

Obrona w siatkówce

Gra w obronie polega na podbiciu piłki w momencie, kiedy po odbiciu przez zawodnika z drużyny przeciwnej przechodzi nad siatką tak, aby nie dotknęła ona podłoża na naszej stronie boiska. Do elementów gry obronnej w siatkówce zaliczane jest także przyjęcie zagrywki przeciwnika oraz asekuracja ataku. Za grę obronną zespołu odpowiada przede wszystkim libero.

Blok w siatkówce

To zagranie o charakterze obronnym. Wykonywany jest przez zawodników stojących wzdłuż siatki w momencie wyprowadzania ataku przez drużynę przeciwną lub w chwili znajdowania się piłki nad siatką. Polega na wyskoku i ustawieniu rąk powyżej górnej taśmy siatki w taki sposób, aby tworzył on „mur” uniemożliwiający przebicie się przeciwnikowi na drugą stronę siatki.

W bloku może uczestniczyć maksymalnie trzech zawodników. O bloku mówi się w momencie dotknięcia przez zawodnika piłki. Wyskok do bloku bez piłki jest próbą bloku.

Atak w siatkówce

Siatkarski atak to przebicie jednorącz piłki na stronę przeciwnika, które uniemożliwia lub utrudnia drużynie przeciwnej jej odebranie. Atak rozpoczyna się dojściem do siatki w 2-3 krokach z miejsca oddalonego od niej o około 3,5 m. Praworęczny zawodnik rozpoczyna najście od kroku lewej nogi, potem stawia prawą, a następnie dostawienia lewą i wybija się w górę.

Przy dojściu do ataku wykonujemy wymach oburącz do tyłu, w momencie wyskoku wysuwamy obie ręce do przodu, odchylamy zgiętą rękę, którą atakujemy za głowę, a następnie uderzamy piłkę. Ciało podczas ataku powinno być wygięte w łuk.

U gracza leworęcznego dojście do ataku zaczyna się od prawej nogi.

Wyróżniamy silne i dynamiczne zbicie, plas – uderzenie piłki w miejsce najsłabiej pilnowane przez przeciwnika, kiwnięcie (kiwkę) – atak podobny do plasu z tym, że w momencie wykonywania ostatniej fazy dojścia do ataku, markujemy go, a wykonujemy lekkie przebicie piłki.

Wyróżniamy takie rodzaje ataku, jak „krótka” – atak zawodnika środkowego z pierwszej linii, „podwójna krótka” – środkowy markuje atak, ale piłka uderzana jest przez innego zawodnika, który wyskakuje zza plecami środkowego, atak z drugiej linii – atak zza linii 3 m.

Stwora Sylwia

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych użytkowników

Opinie czytelników

Polecane artykuły

Zobacz także

Biznesplan

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych

pobierz

Ochrona danych osobowych

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Polecamy

1341