Jakie zagrania wyróżniamy w siatkówce

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Atak z „krótkiej”, atak z drugiej linii, „brazylijka”, skrót, pad to tylko niektóre z elementów siatkarskiego rzemiosła. Ogólnie, w piłce siatkowej, wyróżnia się cztery podstawowe zagrania: zagrywka, obrona, atak i blok.

Zagrywka w siatkówce

Zagrywka - nazywana również podaniem - to element, od którego zaczyna się każda akcja w siatkówce. Jednocześnie jest jedynym zagraniem, który zawodnik wykonuje indywidualnie, bez współpracy ze swoim zespołem.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje zagrywki – dolną i górną, która dodatkowo dzieli się na zagrywkę z miejsca i z wyskoku. Wśród zagrywek z wyskoku wyodrębnia się jeszcze zagrywkę standardową i „brazylijkę” - zagrywka szybująca, płaska wykonywana przy krótkim najściu do nisko wyrzuconej piłki, charakteryzująca się bezrotacyjnym lotem. Skrót to piłka zagrana z miejsca lub wyskoku w pole trzeciego metra (między siatką a linią trzech metrów) boiska przeciwnika.

Obrona w siatkówce

Gra w obronie polega na podbiciu piłki w momencie, kiedy po odbiciu przez zawodnika z drużyny przeciwnej przechodzi nad siatką tak, aby nie dotknęła ona podłoża na naszej stronie boiska. Do elementów gry obronnej w siatkówce zaliczane jest także przyjęcie zagrywki przeciwnika oraz asekuracja ataku. Za grę obronną zespołu odpowiada przede wszystkim libero.

Blok w siatkówce

To zagranie o charakterze obronnym. Wykonywany jest przez zawodników stojących wzdłuż siatki w momencie wyprowadzania ataku przez drużynę przeciwną lub w chwili znajdowania się piłki nad siatką. Polega na wyskoku i ustawieniu rąk powyżej górnej taśmy siatki w taki sposób, aby tworzył on „mur” uniemożliwiający przebicie się przeciwnikowi na drugą stronę siatki.

W bloku może uczestniczyć maksymalnie trzech zawodników. O bloku mówi się w momencie dotknięcia przez zawodnika piłki. Wyskok do bloku bez piłki jest próbą bloku.

 

Atak w siatkówce

Siatkarski atak to przebicie jednorącz piłki na stronę przeciwnika, które uniemożliwia lub utrudnia drużynie przeciwnej jej odebranie. Atak rozpoczyna się dojściem do siatki w 2-3 krokach z miejsca oddalonego od niej o około 3,5 m. Praworęczny zawodnik rozpoczyna najście od kroku lewej nogi, potem stawia prawą, a następnie dostawienia lewą i wybija się w górę.

Przy dojściu do ataku wykonujemy wymach oburącz do tyłu, w momencie wyskoku wysuwamy obie ręce do przodu, odchylamy zgiętą rękę, którą atakujemy za głowę, a następnie uderzamy piłkę. Ciało podczas ataku powinno być wygięte w łuk.

U gracza leworęcznego dojście do ataku zaczyna się od prawej nogi.

Wyróżniamy silne i dynamiczne zbicie, plas – uderzenie piłki w miejsce najsłabiej pilnowane przez przeciwnika, kiwnięcie (kiwkę) – atak podobny do plasu z tym, że w momencie wykonywania ostatniej fazy dojścia do ataku, markujemy go, a wykonujemy lekkie przebicie piłki.

Wyróżniamy takie rodzaje ataku, jak „krótka” – atak zawodnika środkowego z pierwszej linii, „podwójna krótka” – środkowy markuje atak, ale piłka uderzana jest przez innego zawodnika, który wyskakuje zza plecami środkowego, atak z drugiej linii – atak zza linii 3 m.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28186 )
Array ( [docId] => 28186 )