Kim jest zawodnik libero

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 18-06-2012 r.

Nie atakuje, nie zagrywa, nie blokuje i do tego ubrany jest w strój innego koloru niż pozostali zawodnicy z jego drużyny. Libero w piłce siatkowej to gracz linii obrony, który odpowiada właśnie za obronę oraz przyjęcie.

Kiedy powstał pomysł wprowadzenia libero

Pozycja libero w siatkówce pojawiła się w 1998 roku, kiedy to były prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) Ruben Acosta uznał, że istnieje potrzeba zwiększenia szans obronnych zespołów, zwłaszcza w siatkówce męskiej.

W czerwcu 2008 roku podczas 31 Kongresu FIVB w Dubaju wprowadzono możliwość posiadania w 14-osobowym składzie drużyny dwóch libero. Wówczas tylko raz można było zmieniać zawodników na tej pozycji. Od 1 stycznia 2011 roku na podstawie decyzji podjętej podczas 32 Kongresu FIVB, która miała miejsce we wrześniu 2010 roku w Rzymie, libero mogą grać naprzemiennie, a liczba zmian jest między nimi nieograniczona.

Opis pozycji libero

Libero gra w stroju kontrastującym do ubioru reszty zawodników z jego drużyny, wzór numeru natomiast musi wyglądać tak samo, jak na koszulkach innych siatkarzy.

Głównym zadaniem zawodnika na tej pozycji jest gra obronna oraz przyjęcie zagrywki. Poza tym libero nie może zagrywać, blokować, a także podejmować próby bloku. Nie wolno mu również atakować z żadnego miejsca na boisku ani strefy wolnej, jeżeli piłka znajduje się powyżej górnej taśmy siatki.

Libero gra przede wszystkim w drugiej linii, czyli za linią boiska oznaczającą 3 metr. Zwykle ustawia się na pozycji nr 5, czyli po lewej stronie boiska w drugiej linii. Jeśli się tam znajduje, wtedy zamienia się pozycją z zawodnikiem tam stojącym podczas akcji.

Zawodnik na pozycji libero nie może pełnić funkcji kapitana zespołu. Do jego głównych zadań należy poprawa gry zespołu w obronie, poprawa przyjęcia zagrywki, zwiększenie pewności gry drużyny oraz zmiana rozkładu odpowiedzialności w przyjęciu i obronie.

 

Zmiana libero z innym zawodnikiem

Libero może zastępować każdego zawodnika znajdującego się w linii obrony, najczęściej jest to środkowy bloku. Dozwolone jest to wyłącznie w momencie, gdy piłka jest poza grą i przed gwizdkiem sędziego na zagrywkę.

To zastępstwo nie jest zaliczane do regulaminowych zmian, dlatego ich liczba jest nieograniczona. Jednak zmiana powrotna może nastąpić jedynie na linii libero – zawodnik, którego zastąpił wchodząc na boisko. Pomiędzy dwiema zmianami z udziałem libero musi być rozegrana akcja. Libero schodzi z boiska w momencie, kiedy w wyniku przejścia znajdzie się on w pierwszej linii.

Zawodnik na pozycji libero powinien odznaczać się bardzo dobrym, ogólnym wyszkoleniem technicznym oraz specyficznymi cechami charakteru, takimi jak wytrwałość, waleczności, odwaga i wysoka zdolność koncentracji.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28170 )
Array ( [docId] => 28170 )