Co zrobić, żeby zdobyć licencję na awionetkę

Kategoria: Sporty lotnicze
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 25-06-2012 r.

Posiadanie swojego samolotu jest obecnie bardzo popularne. Wiele osób chce mieć własną maszynę, która umożliwi im szybkie przemieszczanie się np. na wakacje. Jednak, żeby móc latać trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia.

Czym jest awionetka

Awionetka nie jest jednoznacznym określeniem. Możemy tak nazwać niemal każdy mały samolot o przeznaczeniu turystycznym lub sportowym. Z reguły są to lekkie kilkumiejscowe maszyny. Do awionetek można zaliczyć samoloty ultralekkie, których masa nie przekracza 495 kg, bardzo lekkie, do 750 kg i lekkie, które nie ważą więcej niż 5700 kg.

Pilotaż tak różnorodnych maszyn umożliwia licencja na pilota turystycznego PPL(A). Na samoloty ultralekkie wystarczy posiadanie świadectwa kwalifikacji ULL.

Kto może zostać pilotem awionetki

Kandydat na pilota samolotu turystycznego musi mieć ukończone co najmniej 17 lat. Jego minimalne wykształcenie powinno być zakończone przynajmniej na poziomie gimnazjum lub równorzędnej szkoły.

Kandydat powinien cechować się bardzo dobrym zdrowiem. Jego stan musi być poświadczony ważnym orzeczeniem lekarskim pierwszej lub drugiej kategorii.

Warto pamiętać, że licencja jest niekomercyjna, co oznacza, że po jej uzyskaniu nie będziemy mogli przewozić samolotem pasażerów odpłatnie.

 

Szkolenie

Naukę latania samolotem turystycznym można rozpocząć w aeroklubie lub prywatnej szkole latania. Składa się ona z części teoretycznej i praktycznej. Na początku kandydaci uczą się podstawowych zagadnień z dziedziny aerodynamiki, meteorologii, budowy maszyny, nawigacji, procedur lotu, prawa lotniczego.

Po zdaniu egzaminu teoretycznego, kandydat przystępuje do kursu praktycznego. Obejmuje on trzy rodzaje zadań. Jedno z nich polega na locie po kręgu nadlotniskowym z uwzględnieniem niespodziewanych i niebezpiecznych sytuacji, które mogą spotkać pilota w tej strefie. Kolejne to loty na przyrządach, wykonywane bez widoczności ziemi. Oprócz tego pilot wykonuje przeloty zgodnie z zasadami widoczności ziemi.

Po wylataniu 50 godzin z instruktorem i samodzielnie, pilot może podejść do egzaminu końcowego na licencję samolotową turystyczną.

Zdobycie licencji pilota turystycznego otwiera drzwi do kolejnych licencji, na pilota zawodowego lub liniowego. To jednak bardzo długi proces wymagający poświęcenia bardzo dużej ilości czasu na szkolenia i zdobywanie doświadczenia. Pilotowanie samolotu to ogromna odpowiedzialność, dlatego lepiej dbać o ciągłe dokształcanie się. Należy również pamiętać o zdrowym rozsądku podczas lotów.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28198 )
Array ( [docId] => 28198 )