Kurs latania na lotni

Kategoria: Sporty lotnicze
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 26-07-2012 r.

Każdy z nas marzy, żeby wzbić się w powietrze. Spełnieniem tych snów może być da wielu lotnia. Prosta konstrukcja i łatwość pilotażu sprawia, że jest to jeden z najprostszych sposób, żeby człowiek mógł wzbić się w powietrze.

Lotnia

Najbardziej istotnym elementem lotni jest wielkie skrzydło w kształcie przywodzącym na myśl deltę lun trójkąt. Nie ma własnego napędu, co czyni z niej prawdziwą aerodynę, która utrzymuje się w powietrzu tylko dzięki sile nośnej skrzydła.

Konstrukcja jest bardzo prosta, na aluminiowej wzmocnionej ramie rozpostarta jest mocno trwała tkanina lub inny materiał. Powietrze opływające konstrukcję pomaga jej się unieść i opadać. Pod lotnią znajduje się na trójkącie sterowym uprząż dla pilota, najczęściej mające formę kokonu. Niektóre statki powietrzne tego rodzaju mają również podwozie, które znacznie ułatwia proces lądowania.

Lot

Latanie lotnią nie jest wcale trudne. W celu wzbicie się w powietrze wystarczy wziąć rozbieg na pochyłem terenie i w odpowiedniej chwili dać się unieść skrzydłu. Często, szczególnie za granicą, na terenach pagórkowatych i górskich można znaleźć specjalne konstrukcje przypominające skocznie. Lotniarze wykorzystują je jako rozbieg do lotu. Można również wzbić się w powietrze za pomocą wyciągarki lub motolotni.

Sterowanie lotnią odbywa się poprzez poruszanie się pilota, który jest podpięty do niej za pomocą uprzęży. Leży on w tzw. kokonie, skąd poprzez umiejętną zmianę położenia środka ciężkości wymusza na statku powietrznym zmianę kierunku.

Latając lotnią można również korzystać z prądów wznoszących. Rozgrzane powietrze unosi się do góry, a skrzydło z pilotem podąża również coraz wyżej.

 

Latanie na lotni nie jest wcale trudne, ale żeby latać poprawnie i bezpiecznie najlepiej zapisać się na kurs pilotażu takiego statku powietrznego. Poznamy na nim zasady meteorologii, tajniki konstrukcji lotni, techniki lotu, startów i lądowań, a przede wszystkim podstawowych przepisów lotnictwa w Polsce.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28203 )
Array ( [docId] => 28203 )