Jakie są zasady jiu jitsu

Kategoria: Sporty walki
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-06-2012 r.

Jiu jitsu jest coraz bardziej popularną dyscypliną sportu. Główną zaletą jiu jitsu jest łagodność i nastawienie głównie na obronę. Na czym polega wyjątkowość tej sztuki walki i jakie są charakterystyczne zasady jiu jitsu?

Idea jiu jitsu

Jiu jitsu w nieznacznym stopniu opiera się na sile. Postuluje raczej ustępliwość wobec przeciwnika, a nie epatowanie fizyczną mocą. Ten system jest bardzo wszechstronny, zawiera w sobie zarówno walkę wręcz, jak i posługiwanie się niewielkimi rodzajami broni. Celem jest jak najszybsze obezwładnienie przeciwnika przy użyciu możliwie jak najmniejszej siły.

Zasady jiu jitsu

Główną zasadą w jiu jitsu jest ustępliwość i łagodność. Liczy się konsekwencja działania i wytrwałość w dążeniu do celu. Ten system walki uczy, jak wykorzystać siłę przeciwnika podczas konfrontacji.

Koleją zasadą jest skuteczność przy możliwie najmniejszym wysiłku, co przydaje się podczas długich walk. Jiu jitsu wykorzystuje w tym celu głównie uderzenia we wrażliwe punkty przeciwnika, a także rzuty. Przewiduje też możliwość duszenia i dźwignie.

Ostatnią z zasad jiu jitsu jest filozofia mówiąca, że należy czynić dobro sobie nawzajem, dla dobra ogółu. Ta zasada postuluje szeroko pojętą tolerancję i rezygnację z manifestowania siły fizycznej.

 

Korzyści z trenowania jiu jitsu

Jiu jitsu uczy przede wszystkim tego, że siła nie czyni z nas wojownika. Promuje też postawę łagodności, cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu i w walce. Trenujący jiu jitsu są zobowiązani do wzajemnej pomocy i unikania walki w sytuacjach, gdy jest to możliwe. Obezwładnienie przeciwnika powinno nastąpić łagodnie, bez użycia większej, niż jest to potrzebne, siły.

Ten system uczy też dobroci i szacunku, które należy okazywać wszystkim ludziom, nawet przeciwnikowi. Dodatkowo treningi jiu jitsu rozwijają kondycję fizyczną i nadają sylwetce gibkości.

Starojapońska sztuka walki jaką jest jiu jitsu jest bardzo przydatna w sytuacjach zagrożenia życia. Jednocześnie uczy dobrej postawy moralnej, opartej na łagodności i szacunku w stosunku do ludzi.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28215 )
Array ( [docId] => 28215 )