Jakie są zasady sumo

Kategoria: Sporty walki
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-06-2012 r.

Sumo to od XVIII w. narodowy sport Japonii. Jest silnie powiązany z jej tradycją i kulturą. Dla większości Europejczyków zawodnicy uprawiający sumo są ogromnymi, otyłymi ludźmi występującymi w bieliźnie, jednak dla Japończyków zawodnik sumo to gwiazdor, obiekt podziwu oraz westchnień. Jakie są główne zasady tej gry?

Cel gry

Zasady sumo są proste. Dużo trudniej zostać zawodnikiem. Gra odbywa się na arenie w kształcie okręgu o średnicy 4,55 metra, który jest tworzony z wiązek trzciny ryżowej – tzw. dohyo. Dohyo może Mieć wysokość dochodzącą do 60 cm. Celem gry jest wypchnięcie przeciwnika z trzcinowego okręgu. Przegrywa ten, który jako pierwszy wypadnie lub dotknie dohyo inną częścią ciała niż stopą. Nie jest to łatwe biorąc pod uwagę, że każdy z zawodników waży nawet 150 kilogramów. Ze względu na masę zawodników i proste zasady rywalizacja między zawodnikami trwa zwykle nie więcej niż kilka minut. Czasem walka trwa dłużej, wtedy sędzia może zarządzić przerwę lub ogłosić remis.

Obrzędy

Widzowie turniejów sumo z pewnością zwrócili uwagę na specjalne gesty wykonywane przez przeciwników przed rozpoczęciem walki. Najpierw zawodnicy łączą się w niedźwiedzim uścisku, następnie rzucają na arenę sól wymieszaną z piaskiem. Garść tej mieszanki zgodnie z religią shinto ma działanie oczyszczające. Zgodnie z obyczajami zawodnicy przed starciem charakterystycznie kołyszą się, przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę. Ten rytuał ma na celu odpędzenie złych bóstw z pola walki

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28217 )
Array ( [docId] => 28217 )