Trening siłowy czy trening kardio

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 03-05-2012 r.

Kobiety chętniej wybierają zajęcia fitness lub jogging. Mężczyźni wolą pracować nad kondycją i sylwetką na siłowni. Jednak nie zawsze podejmowana forma aktywności fizycznej przynosi pożądane rezultaty. Wynika to ze złego doboru ćwiczeń. Znając wpływ treningu siłowego oraz treningu kardio na organizm łatwiej będzie Ci osiągnąć sukces.

Trening kardio

Trening kardio inaczej aerobowy lub wytrzymałościowy to forma umiarkowanego wysiłku fizycznego przy tętnie kształtującym się na poziomie 70 proc. tętna maksymalnego (Tmax=220 – wiek), trwającego przez długi czas. Przy tej formie aktywności fizycznej serce zostaje zmuszone do intensywniejszej pracy. Ponieważ organizm potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu przyspieszeniu ulega uwalnianie do krwiobiegu krwi. W ten sposób zwiększa się efektywność podejmowanego wysiłku, a organizm jest zdolniejszy do długiej i wydajniejszej pracy.

Aby trening ten przyniósł efekty w postaci spalania tkanki tłuszczowej oraz poprawił zdrowie (zapobiega chorobom układu krążenia, cukrzycy, reguluje poziom cholesterolu we krwi, itp.) należy wykonywać go 2-3 razy w tygodniu przynajmniej przez 30 minut. Treningiem kardio jest pływanie, jazda na rowerze, aerobic, bieganie lub marszobieg.

Trening siłowy

Trening siłowy jest bardzo intensywną formą wysiłku fizycznego z dużymi obciążeniami, której celem jest wzmocnienie siły i budowa mięśni. Ta forma zajęć pozwoli Ci zredukować tkankę tłuszczową. Podnoszenie ciężarów powoduje lepsze ukrwienie mięśni przez co poprawiają ich jędrność, elastyczność i ładnie je rzeźbią.

Wykonywanie treningu funkcjonalnego, podczas którego wykonywane ruchy i obciążenie przypominają te z codziennego życia wpływa na lepszą kontrolę mięśni przez mózg, a w efekcie szybciej napinają się w sytuacjach zagrożenia, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Zajęcia siłowe obniżają również skłonność organizmu do odkładania tłuszczu w obrębie jamy brzusznej.

 

Wybór pomiędzy treningiem kardio a zajęciami siłowymi zależy od efektów, jakie chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci jedynie na szybkiej utracie kilogramów, ujędrnieniu ciała, poprawie samopoczucia czy zredukowaniu stresu postaw na trening aerobowy. Chcesz być dobrze umięśniony i jednocześnie utrzymywać niską zawartość tłuszczu w organizmie lepsze efekty przyniesie trening siłowy. Zależy ci na schudnięciu, a potem zachowaniu szczupłej sylwetki – połącz obie formy zajęć sportowych.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27971 )
Array ( [docId] => 27971 )