Urazów u rowerzystów

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 13-05-2012 r.

Jazda na rowerze, nawet ta rekreacyjna może być niebezpieczna. Jeden fałszywy ruch może spowodować, że upadniemy i nabawimy się kontuzji. Jednak nie tylko upadki są przyczyną urazów u rowerzystów. Jakie są najczęstsze kontuzje, których możemy doświadczyć podczas jazdy na rowerze i jak im zapobiegać?

Urazy kolan

To najbardziej narażona na uszkodzenia część ciała. Podczas jazdy na rowerze kolana bardzo intensywnie pracują i często nie są odpowiednio chronione. Nieustanny ruch tego stawu podczas pedałowanie naraża nas na dotkliwy ból, a czasem nawet na przemieszczenie kości wewnątrz delikatnego kolana lub uszkodzenie łękotki i rzepki. Uraz może być skutkiem złej techniki jazdy na rowerze lub niewłaściwego ustawienia siodełka.

Urazy głowy

Głowa jest szczególnie narażona na uszkodzenia zarówno podczas jazdy górskiej, jak i po mieście. Każdy upadek to zagrożenie dla naszego mózgu. Uderzenie czaszką o wystający konar drzewa czy krawężnik może spowodować jej pęknięcie, przemieszczenie kręgów odcinka szyjnego kręgosłupa, a nawet wstrząśnienie mózgu. Przed tego typu urazami chroni nas w dużym stopniu kask. Warto jest jeździć w nim nawet na krótkie przejażdżki. Zachowujmy też zdrowy rozsądek i nie wskakujmy rowerem na wysokie krawężniki lub barierki.

Uraz ścięgna Achillesa

To bardzo częsta kontuzja, w szczególności u osób, które lubią jeździć bardzo intensywnie nie stosując rozgrzewki przed wejściem na rower. Może on wystąpić także wtedy, gdy trening jest zbyt intensywny. Objawia się ono bardzo silnym bólem, a często nawet opuchlizną. Przed zapaleniem ścięgna Achillesa może nas uchronić jedynie dobry trening. Gry jednak już ulegniemy tej kontuzji, musimy zadbać o to, żeby wyleczyć się do końca, ponieważ ten uraz lubi powracać. Remedium na uciążliwości są środki przeciwbólowe, okłady chłodzące i masaże.

 

Jazda na rowerze może powodować różne groźne kontuzje. Ważne jest zatem, żebyśmy przed wyjściem na rower poćwiczyli nawet przez krótką chwilę i rozciągnęli nasze ciało. Warto też zakupić ochraniacze i kask, które dodatkowo uchronią nas przed urazami i zadbać o prawidłowe ustawienie elementów roweru.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28000 )
Array ( [docId] => 28000 )