Co jeść gdy męczy zgaga

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-07-2012 r.

Dyskomfort związany z uczuciem pieczenia w przełyku może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nie zawsze zażycie środków farmakologicznych, po pojawieniu się zgagi, przynosi pożądane i długotrwałe rezultaty.

Jak powstaje zgaga

Zgaga, zamiennie określana mianem nadkwasoty, wywoływana jest zawracającą się treścią pokarmową z żołądka. Powoduje to pieczenie za mostkiem, a dokładnie w dolnym odcinku przełyku oraz kwaśny smak w ustach, które pojawiają się godzinę do dwóch godzin po zjedzonym posiłku. Może jej towarzyszyć odbijanie i kaszel.

Najczęstszą przyczyną nadkwasoty jest niewłaściwa dieta, nadwaga oraz przejadanie się. Problem nadkwasoty często utrudnia codzienne funkcjonowanie kobietom w ciąży.

Sposoby na zgagę

Jednym z najpopularniejszych sposobów walki z nadkwasotą jest wypicie szklanki letniego mleka. Ta metoda przynosi ulgę zwykle na około godzinę, potem niestety palenie w przełyku powraca. Dzieje się tak ponieważ mleko aktywizuje produkcję kwasu.

Pomaga również wypicie roztworu z 1-2 łyżeczek sody oczyszczonej rozpuszczonych w szklance letniej przegotowanej wody, soku z ziemniaka, naparu z mięty lub dziurawca. Skuteczną metodą jest także zjedzenie kisielu z siemienia lnianego.

Przy problemach z nadkwasotą warto ograniczyć spożywanie czekolady, cytrusów, napojów gazowanych, świeżego i jeszcze ciepłego pieczywa oraz ciasta drożdżowego, tłustych potraw, kawy i alkoholu. Nie zaleca się również palenia papierosów. Warto też rozdzielić codzienne menu na 5-6 mniejszych objętościowo posiłków, a kolację zjeść najpóźniej 2 godziny przed snem.

Możesz skorzystać również z gotowych środków ułatwiających walkę z nadkwasotą. Pomogą Ci Rennie, Ranigast lub Alugastrin. Specjaliści zauważyli również, że pozbycie się nawet kilograma nadwagi zmniejsza ryzyko pojawienia się nadkwasoty.

W przypadku, gdy problem nadkwasoty nie mija przez dłuższy okres czasu należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może okazać się, że cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy, który nieleczony może być podstawą zmian nowotworowych.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28370 )
Array ( [docId] => 28370 )