Jaką dietę stosować przy wrzodach żołądka

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 05-07-2012 r.

Wrzody żołądka to dolegliwość spowodowana nieprawidłową dietą, stresem, ciężką fizyczną pracą, paleniem papierosów. Coraz częściej dotyczy ludzi młodych i w średnim wieku. Objawia się zgagą, kwaśnym odbijaniem się, bólami w okolicach żołądka po jedzeniu, nudnościami oraz zaparciami. W celu złagodzenia objawów należy stosować lekkostrawną dietę.

Co jeść gdy ma się wrzody żołądka

Dieta w chorobie wrzodowej musi składać się z potraw, które nie będą podrażniać ścian żołądka. Przede wszystkim ważne jest, aby zjadać około 5-6 posiłków mniejszych dziennie o stałych porach. Powinny być one ciepłe, ale nie gorące. Dobrze jeść je w postaci startej – w ten sposób mniej podrażniają błony śluzowe żołądka.

Lekarze zalecają jedzenie duszonych i przecieranych owoców, przecieranych zup, mleka i jego przetworów, zup mlecznych, purée ziemniaczanego lub warzywnego, jajecznicy na parze, jajek na miękko oraz omletów smażonych bez tłuszczu. Na talerzu osoby ciepiącej z powodu wrzodów żołądka może również znaleźć się duszone chude mięso oraz gotowane na parze ryby. Menu powinno uwzględniać także galaretki owocowe, kisiel i budyń. Osoba z problemem wrzodowym może sięgać także po pieczywo pszenne jasne lub czerstwe, ryż, płatki owsiane, kaszę mannę, kaszę jęczmienną oraz drobny makaron.

Chorzy powinni pić co najmniej 2,5 litra płynów dziennie w postaci wody niegazowanej lub przegotowanej, zielonej herbaty, herbatek ziołowych i owocowych, kawy zbożowej z mlekiem oraz bawarki (słabej herbaty z mlekiem). Dolegliwości ze trony żołądka łagodzi również sok z surowych ziemniaków.

Czego unikać gdy ma się wrzody żołądka

Chory powinien wykluczyć ze swojego jadłospisu wywary mięsno-warzywne, tłuste mięsa smażone, tłuszcze zwierzęce, bardzo zimne lub gorące napoje, potrawy marynowane, wędzone, smażone i ostre, mocną kawę i herbatę, suche rośliny strączkowe, grzyby, cebulę, surowe warzywa, pieczywo razowe. Należy zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów.

Dietę w chorobie wrzodowej żołądka warto wspomóc przyjmowaniem preparatów witaminowo-mineralnych.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28348 )
Array ( [docId] => 28348 )