Jakie właściwości ma chrom

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 31-05-2012 r.

Mając problemy z nadmiernym apetytem na słodycze, warto zainteresować się uzupełnieniem codziennej diety o chrom. Ten mikroelement nie tylko umożliwia walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej, ale również wspomaga leczenie cukrzycy i nadmiernej nerwowości.

Zalety chromu

W Twoim organizmie znajdują się niewielkie ilości chromu - nie więcej niż 6 miligramów. Ten mikroelement jest składnikiem czynnika tolerancji glukozy (w skrócie GTF) odpowiedzialnym za jej metabolizm, dzięki czemu pozwala kontrolować poziom cukru we krwi, co jest istotne dla osób chorych na cukrzycę.

Ponadto chrom zapobiega napadom wilczego głodu. Znacznie zmniejsza łaknienie na słodycze, niekiedy całkowicie eliminując potrzebę sięgania po nie. Działa również pobudzająco na trzustkę, która produkuje insulinę, a to przekłada się na lepszy rozkład węglowodanów i transport glukozy do komórek, gdzie zostaje ona przemieniona w energię. Zapobiega to odkładaniu się tkanki tłuszczowej, a także powstawaniu miażdżycy. Odpowiada również za utrzymanie równowagi między złym (LDL) i dobrym (HDL) cholesterolem.

Skutki niedoboru chromu i nadmiaru chromu

Najczęściej o niedostatecznej ilości chromu w organizmie świadczy niepohamowany apetyt na słodycze. Ponadto występują bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, ciągle uczucie zimna, stany depresyjne, wzrost poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi oraz drażliwość.

Z kolei zbyt duża ilość tego pierwiastka zaburza produkcję i działanie insuliny, sprzyja miażdżycy oraz zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu. Zdaniem specjalistów każdego dnia powinieneś przyjmować od 50 do 200 miligramów chromu. Znajdziesz go w jabłku, sałacie, wątróbce, mięsie z indyka oraz kurczaka, drożdżach piwnych, brokułach, pomidorach, kaszach, serach, orzechach, jajkach, owocach morza, kiełkach pszenicy oraz produktach na bazie mąki razowej. Możesz również sięgać po chrom w tabletkach.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29660 )
Array ( [docId] => 29660 )