Jakie właściwości ma oliwa z oliwek

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 27-09-2012 r.

Wśród mieszkańców basenu Morza Śródziemnego obserwuje się najniższą zachorowalność, zwłaszcza na nowotwory oraz długą żywotność. Zawdzięczają to stosowaniu diety bogatej w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednym z nieodzownych składników posiłków Greków i Włochów jest oliwa z oliwek uznawana za „eliksir długowieczności”.

Dobroczynne składniki oliwy z oliwek

Oliwę z oliwek pozyskuje się z owoców drzewa oliwnego w ramach pierwszego lub wtórnego tłoczenia. W pierwszym przypadku otrzymujemy oliwę extra virgin, w drugim oliwę virgin. Najcenniejszym składnikiem tego tłuszczu są jednonienasycone kwasy tłuszczowe, których dobroczynne działanie na Twój organizm wynika z właściwości obniżających poziom złego cholesterolu we krwi poprzez pobudzanie jelit i wątroby do produkcji dobrego cholesterolu HDL, który pozwala usunąć nagromadzony w naczyniach krwionośnych zły cholesterol LDL. W ten sposób Twój układ sercowo-naczyniowy jest bardziej odporny na choroby.

Uzupełniając swoją dietę o oliwę z oliwek dostarczysz do organizmu duże ilości kwasu oleinowego, który zmniejsza ryzyko astmy, jak i wystąpienia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Prozdrowotne działanie oliwy z oliwek wynika także z wysokiej zawartości witaminy A, D, E i K oraz braku soli, co oznacza, że jest produktem bezglutenowym.

Wszechstronne działanie oliwy z oliwek

W ramach profilaktyki zdrowotnej zaleca się stosowanie jednej łyżki stołowej oliwy z oliwek pochodzącej z pierwszego tłoczenia każdego dnia. Najlepiej spożywać ja na czczo. Dlaczego? W ten sposób łagodniej będziesz przechodził kamicę żółciową, zmniejszysz dolegliwości związane ze stwardnieniem tętnic, nieżytami i wrzodami żołądka, a także pozbędziesz się zaparć.

Usprawnisz również wydalanie z organizmu wolnych rodników i toksyn, co sprawi, że oczyszczony organizm będzie lepiej pracował np. w zakresie trawienia pokarmów.

Oliwa z oliwek zalecana jest także cukrzykom, gdyż wyrównuje poziom cukru we krwi. Warto ją stosować, ponieważ opóźnia procesy starzenia i pozwala zachować skórze elastyczność oraz jędrność. Docenić powinni ją również palacze, których organizm jest szczególnie narażony na gromadzenie się złogów nikotynowych osłabiających odporność organizmu.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28395 )
Array ( [docId] => 28395 )