Właściwości witaminy K

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 24-05-2012 r.

Jak wykazują liczne badania naukowe kontuzje, choroby serca, kamice nerkowe, problemy z miesiączkowaniem oraz zmaganie się z chorobą nowotworową wymagają przyjmowania odpowiedniej ilości witaminy K. To nie jedyne dolegliwości, przy których możesz docenić dobroczynne działanie witaminy H.

Mówiąc o witaminie K w rzeczywistości wskazujemy na zespół związków chemicznych, stanowiących pochodne naftochinonu. Mamy do czynienia z witaminą K naturalną i syntetyczną. W skład pierwszej grupy wchodzą witamina K1 pochodzenia roślinnego oraz K2, którą produkują bakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Z kolei witamina K3 jako środek sztuczny, zawarty głównie w tabletkach.

Najbogatszym źródłem naturalnej witaminy K jest gotowany jarmuż, szpinak, brukselka, świeża pietruszka, bazylia i oregano, pestki dyni, żurawina, szparagi, brokuły, zielony groszek, marchew oraz papryka. Znajdziesz ją również w mleku i jego przetworach oraz olejach z ryb.

Jedną z najważniejszych właściwości witaminy K jest dbanie o produkcję odpowiedniej ilości protrombiny, czynnika odpowiedzialnego za prawidłowe krzepnięcie krwi. W efekcie maksymalnie skróceniu ulega okres krwawienia ran, a tym samym zapewnia szybsze ich gojenie się. Skutecznie zapobiega krwotokom. Stanowi też ważny element gospodarki wapiennej organizmu.

Dzięki utrzymaniu odpowiedniego zwapnienia kości zapobiega powstawaniu osteoporozy, zmniejsza ryzyko złamań, zwłaszcza u kobiet po menopauzie, jak i u osób starszych, a także zwapnieniu naczyń krwionośnych czy zastawek serca. Wzmacnia również organizm przed atakiem grzybów oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Witamina K w formie naturalnej nawet przy jej nadmiarze nie powoduje znaczących skutków ubocznych. Jednak jako sztuczny suplement diety odznacza się wysoką toksycznością, co niekorzystnie wpływa na wątrobę, a w przypadku zatruć może powodować uszkodzenia tkanki mózgowej.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29657 )
Array ( [docId] => 29657 )