Wszystkie smaki kawy

Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 20-08-2012 r.

Menu kawiarni atakuje nas milionem dziwacznych nazw i sposobów parzenia kawy. Po latach picia „małej czarnej” Polacy przyzwyczajają się do mnogości gatunków i sposobów parzenia czarnego złota. Zobacz, czym różnią się od siebie rodzaje kaw i jak je wybierać.

Gatunki kawy - wielka trójka

Na świecie uprawiane są jedynie trzy liczące się gatunki kawy, z których powstaje całość światowej produkcji tego trunku:

Arabika - gatunek podłużnych i zielonkawych ziaren, jest łagodniejsza w smaku i aromatyczna. Znana od prawie X wieku naszej ery. Ziarna arabiki to około 70% światowej produkcji kawy.

Robusta – zwana kawą kongijską, młodsza siostra Arabiki. Ma gorzki smak, większą zawartość kofeiny oraz znacznie mniej łagodny smak. Stosuje się ją w mieszankach z Arabiką lub jako wypełniacz, gdyż jest tańsza w uprawie i bardziej odporna na szkodniki. Często używana do produkcji kaw rozpuszczalnych. Udział Robusty w światowej produkcji kawy to około 30%.

Liberika- wydajniejsza niż Arabika, choć jej krzewy owocują nierównomiernie. Stanowi mniej niż 1% światowej produkcji.

Za smak kawy odpowiada jej gatunek, a także sposób jej palenia, mielenia oraz mieszania. Kawa może być mieszana w obrębie jednego lub wielu gatunków. Najczęściej miesza się ze sobą ziarna jednej odmiany pochodzące z kilku krajów.

Kopi luwak czyli delicje z odpadów

Elitę wśród kawowych ziaren stanowi kopi luwak (kopi – kawa, luwak – cyweta), pozyskiwana z odchodów Łaskuna Muzanga (popularnie zwanego cywetą). Zwierzę wybiera najlepsze ziarna młodej Arabiki, zjada je, delikatnie nadtrawiając ziarno, które później wydala. Zebrany w ten sposób „delikates” jest myty i wypalany, a następnie sprzedawany za ponad 450 dolarów za kilogram.

Roczna produkcja Kopi luwak szacowana jest na 400 kg. Kawę kupić można bez problemu na internetowych aukcjach i sklepach wysyłkowych. Ale uwaga! – bywa, że ziarna oznaczone jako kopi luwak to w istocie mieszanka tych drogocennych delicji i zwykłej arabiki w stosunku 1:9.

Kawy podawane w kawiarniach

Podstawą dla większości kawiarnianych napojów jest espresso – podawana w 25-30 ml filiżance mocna i aromatyczna porcja kawy, przygotowywana często z Robusty. Towarzyszy jej przeważnie coś słodkiego, woda lub kieliszek mocnego alkoholu. Może być podawana pojedynczo lub podwójnie (Doppio), z bitą śmietaną (con panna) lub mleczną pianką (Espresso Macchiato). Po zmieszaniu z wodą, mlekiem czy innymi składnikami daje znane na całym świecie mleczne napoje i inne typy kaw:

  • Flat white - espresso z dodatkiem mlecznej piany. Napój zbliżony do Cappuccino, choć jego piana jest znacznie cieńsza.
  • Red eye - mieszanka espresso z kawą z ekspresu przelewowego
  • Americano - espresso rozcieńczone gorącą wodą. Napój o podobnej mocy, lecz nieco innym smaku niż klasyczna czarna kawa.
  • Latte macchiato (wymowa: Late makiato, wł.: "splamione mleko") - 1 część mleka, 1 espresso, 1 część mlecznej piany, nalane warstwowo.
  • Latte (lub Caffe latte) - termin błędnie używany zamiennie z latte macchiato. Zwykłe latte nie jest kawą warstwową. Od Latte Machiato różni się kolejnością nalewania składników i mocą.
  • Cappuccino - espresso dopełnione spienionym mlekiem (razem około 125 ml).
  • Mocha (wymowa: moka) - termin odnosi się do kawy latte z dodatkiem płynnej czekolady pływającej na dnie lub do naparu przyrządzonego z ziaren kawy typu mocha (rzadziej).


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28426 )
Array ( [docId] => 28426 )