Żywopłot z irgi błyszczącej

Kategoria: Drzewa i krzewy
Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Żywotnik zachodni, grab pospolity, irga błyszcząca, berberys Thunberga - to grupa roślin, które są wykorzystywane przy zakładaniu żywopłotów. W poniższej poradzie znajdziesz informacje o ich zaletach.

Żywotnik zachodni

Najczęściej żywopłoty są tworzone z odmiany Brabant, która nabiera formy dopiero po regularnym strzyżeniu. Możesz też założyć żywopłot z odmian wąskich i gęstych typu Columna lub Smaragd, nie wymagają one tak częstego przycinania. Służy im podłoże żyzne, piaszczysto-gliniaste. Najlepiej wybieraj dla nich stanowiska słoneczne, choć zniosą też półcień. Są to rośliny zimozielone. Żywotnikowe ściany osiągają wysokość około 6 m.

Grab pospolity

Grab pospolity znakomicie nadaje się na ogrodzenia. W formie naturalnej jest wysokim i stabilnym drzewem. W formie żywopłotu zachowa te cechy, ochroni od wiatru, regularnie przycinany mocno się zagęści. Wybieraj zawsze gęste i rozrośnięte sadzonki. Gałązki można przyginać i przywiązywać. Toleruje prawie każdą ziemię ogrodową, żeby tylko była stale lekko wilgotna. Możesz wybrać dla niego stanowisko i w słońcu, i w cieniu. Liście są sezonowe - jesienią mają barwę żółtą, potem brązową.

 

Irga błyszcząca

Żywopłot stworzony z irgi błyszczącej może osiągnąć do 1,5 m wysokości. Jeśli chcesz żeby irga zmieniała kolor jesienią, musisz znaleźć dla niej stanowisko słoneczne. Odpowiednia jest dla niej każda ziemia ogrodowa. Liście sezonowe, ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na czerwono. Są wysoce mrozoodporne, znakomicie radzą sobie z suszą i letnimi upałami.

Berberys Thunberga

Berberys Thunberga ma praktycznie wszystkie odmiany nadające się na żywopłoty. Różnią się one barwą liści, pokrojem i wielkością. Można z nich formować żywopłoty do wysokości około 2 m. Odpowiada im każda ziemia ogrodowa. Wybieraj dla nich stanowiska słoneczne lub cieniste. Liście są sezonowe, drobne, kolor uzależniony jest od odmiany (Aurea – żółte, Golden Ring – purpurowe z żółtym brzegiem, Green Carpet – zielone). Jesienią odmiany zielone przebarwiają się na żółto, a purpurowe na intensywnie czerwone.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28700 )
Array ( [docId] => 28700 )