Jak pielęgnować surfinie

Kategoria: Kwiaty
Autor: Welc Wioleta
Data: 12-06-2012 r.

Surfinie to jedne z bardziej znanych kwiatów sezonowych, chętnie kupowane na balkony i tarasy. Możemy zakupić małe sadzonki do skrzynek lub gotową dużą wiszącą donicę z kaskadą kwiatów. Sadzonki małe znajdziesz w cenie 4-5 zł, duże wiszące donice 16-30 zł.

Surfinia to jedna z odmian petunii ogrodowej. Surfinie charakteryzują się pięknym zapachem i ogromną ilością kwiatów. Kwiaty mają kształt otwartych dzwonków, są najczęściej spotykane w kolorach i odcieniach białych, fioletowych, różowych, ale również czerwonych.

Surfinia jest rośliną o długich pędach dorastających nawet do dwóch metrów. Listki ma podłużne, owalne.

Dla surfinii znajdź miejsce słoneczne, ponieważ tam będzie najlepiej kwitła. Surfinia wymaga częstego podlewania i równie częstego nawożenia, co zapewni jej prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie. Nawóz zakup w sklepie ogrodniczym. Są specjalne nawozy przeznaczone dla tego gatunku – w postaci płynu do rozprowadzania w wodzie lub w postaci sypkiego proszku, który również należy rozpuścić w wodzie.

Jeśli chodzi o podlewanie, musisz unikać podlewania po liściach, szczególnie w słoneczne dni. W przeciwnym razie możesz je poparzyć.

Ważnym zabiegiem estetycznym jest usuwanie przekwitniętych i uschniętych kwiatów. Kiedy to zrobisz roślina będzie wyglądała świeżo i pięknie zakwitnie.

Surfinie najchętniej sadzi się do skrzynek balkonowych, które mocuje się z zewnętrznej strony balkonu. Dzięki temu zwisające pędy surfinii będą miały możliwość spokojnego rozrostu. Surfinie można posadzić też w wyższej donicy lub beczce, którą będzie okalać.

 

W sklepach ogrodniczych pokazały się również donice wiklinowe w postaci stożka umieszczone na paliku do wbicia w ziemię – takie donice można na przykład umieścić wzdłuż ścieżki czy chodnika. Alejka stworzona dzięki tak posadowionym kwiatom będzie czymś wyjątkowym. Kwiaty można sadzić również w wiszących donicach, które mogą ozdabiać tarasy.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28727 )
Array ( [docId] => 28727 )