Co ciekawego spotka nas w Australii?

Kategoria: Kraje
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Australia to największa wyspa świata. Jednocześnie to wyspa będąca kontynentem i kontynent, który jest też państwem. Wyprawa do tej odległej krainy jest fascynująca, ponieważ kraj ten niemalże na każdym kroku zaskakuje, pełen jest osobliwych miejsc, roślin i zwierząt.

Przyrodniczy róg obfitości

Rzeczą charakterystyczną dla Australii jest to, że na kontynencie występuje wiele gatunków endemicznych (80% gatunków roślin i zwierząt występuje tylko na tym terenie). Wpływ na to miało odosobnienie wyspy. Właśnie w Terra Australis można spotkać osobliwą grupę ssaków zwanych torbaczami; wśród nich m.in.: oposy, kangury, koale. Kontynent zamieszkują również stekowce: dziobaki i kolczatki. Liczną grupę tworzą jaszczurki, krokodyle i węże. Wśród ptaków charakterystycznych dla tego państwa należy wymienić przede wszystkim emu, kazuary, kiwi. To nie wszystko. Słyszeliście o zwierzętach nazywanych żywymi skamieniałościami? Można je spotkać właśnie tutaj i należą do nich dwudyszne ryby. Obecnie na kontynencie żyje także rogoząb, który pojawił się na Ziemi 410 mln lat temu. 

 

Kraina skrajności

Australia to kraj skrajności. Na północy znajduje się sawanna, a na północnym wschodzie lasy równikowe. Rozległe tereny w środkowej części kraju pozbawione są szaty roślinnej. Natomiast na południu przeważają lasy eukaliptusowe.

Można zobaczyć wydmy na pustyni, tropikalny las, Wielkie Góry Wododziałowe, Złote Wybrzeże w Queensland czy pastelowo–różowe jezioro Hillier. Ponad monotonne równiny wystają ostańce skalne takie, jak jeden z najsłynniejszych na świecie – Uluru /Ayers Rock – święta skała Aborygenów. Wzdłuż wybrzeża północno-wschodniego ciągnie się Wielka Rafa Koralowa o długości ok.2000 kmdługości. W Perth znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych parków świata – Kings Park. A obok niesamowitego świata przyrody i outbacku jest też Australia cywilizowana, czyli wielkie i słynne metropolie, tj.: Sydney i Melbourne. 

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28758 )
Array ( [docId] => 28758 )