Meksyk – zabytki kultury prekolumbijskiej

Kategoria: Kraje
Autor: Michałek-Jurkowska Katarzyna
Data: 11-04-2012 r.

Na terenach współczesnego Meksyku istniało kilka cywilizacji prekolumbijskich m.in.: Olmeków, Zapoteków, Tolteków, Majów i Azteków. Pozostałości po nich w postaci świątyń, piramid i innego typu budowli porozrzucane są po całym kraju, a wiele z nich, za względu na olbrzymie koszty z tym związane – nadal czeka na odkrycie.

Jednym z najważniejszych zabytków, których zwiedzając Meksyk nie można pominąć jest położony na południe od miasta Meksyk – Teotihuacán, nazwany przez Azteków „miejscem, gdzie rodzą się bogowie”.

Na terenie ówczesnego miasta, wzdłuż ciągnącej się na przestrzeni ponad 2 kilometrów Alei Zmarłych usytuowane było centrum kulturalne, wiele świątyń oraz Piramida Słońca, na której szczycie znajdowała się świątynia kultu Słońca. Aleja Zmarłych z jednej strony ograniczona była Piramidą Księżyca, zaś z drugiej tzw. Cytadelą, z bogato zdobioną świątynią boga Pierzastego Węża (Quetzalcoatla). Wartym podkreślenia jest fakt, iż budowle na terenie kompleksu Teotihuacán zbudowane zostały bez użycia metalowych narzędzi.

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest położone na półwyspie Jukatan prekolumbijskie miasto założone przez Majów – Chichén Itzá. Centrum placu zajmuje potężna, schodkowa piramida zwana Zamkiem (El Castillo), na której szczycie znajduje się świątynia Kukulkana.

Do ważniejszych budowli kompleksu, bez wątpienia należy Świątynia Wojownika, której filary zbudowane są w kształcie pierzastych węży, zaś na szczycie znajduje się rzeźba półleżącej postaci zwana Chac Mool. W mieście znajduje się również wieża zwana Ślimakiem służąca prawdopodobnie jako obserwatorium astronomiczne oraz kilka boisk do obrzędowej gry w pelotę. Kompleks Chichén Itzá znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, zaś w 2007 roku został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Zupełnie inne wrażenie robi Palenque. To kompleks budowli ukrytych w dżungli, z których najbardziej znaną jest Świątynia Inskrypcji zawdzięczająca swą nazwę licznym hieroglifom wykutym po obu stronach jej wejścia. Cechą charakterystyczną piramid w Palenque są dachy ozdobione tzw. ażurowymi grzebieniami oraz liczne płaskorzeźby wykonane ze stiuku. Palenque urzeka spokojem i pewną nutką tajemnicy skrywanej głęboko w dżungli.

I na koniec, Monte Albán – dawna stolica Zapoteków zbudowana na wzgórzu w okolicy miasta Oaxaca. Na olbrzymim placu powstałym po ścięciu wierzchołka góry powstał zespół budowli, wśród których wyróżniają się dwie wielkie świątynie zbudowane na tarasach piramid schodowych. Ciekawym jest fakt, że aby wejść na ich szczyt należy stopy ustawiać bokiem, co miało zapewnić, że nikt nie będzie odwracał się plecami do bóstw czczonych w ówczesnych świątyniach. Monte Albán zachwyca swoją rozłożystością i masywnością, a także wspaniałym widokiem ze szczytu góry na okolicę.

Michałek-Jurkowska Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28745 )
Array ( [docId] => 28745 )