Rodos i Santorini - wyspy greckie

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-06-2012 r.

Grecy mieszkający na wyspach są bardzo otwarci, towarzyscy, zawsze uśmiechnięci – po prostu wieczni optymiści. Najbardziej mnie w nich urzekła dziecięca ufność drugiemu człowiekowi. Tam samochody niezamknięte stoją na ulicach i przez myśl nikomu by nie przeszła możliwość kradzieży. To miejsce, gdzie można zregenerować siły i szybko zapomnieć o wszystkich otaczających nas problemach.

Wyspa Rodos to nie tylko piękne plaże. To także miejsce pełne antycznych i tureckich zabytków. Zwiedzanie najlepiej zacząć od wzgórza Monte Smith, które znajduje się w mieście Rodos. Znajdziemy tam: dawny akropol, pozostałości stadionu oraz fragmenty kolumn ze świątyni Apollina. Inne zabytki to: XV-wieczny szpital – obecne muzeum archeologiczne, meczet Sulejmana Wspaniałego- sułtana osmańskiego oraz biblioteka z islamskimi manuskryptami.

Jeśli ktoś poszukuje wyspy na typowe „leżone” wczasy polecam tajemniczą wyspę Santorini. Piękna pogoda, błękit morza, odbijający się od ciemnych skał – to wszystko wprowadza nas w błogi stan i pobudza chęć do prawdziwego nic-nierobienia. Jedyne do czego trzeba się zmusić to rejs statkiem na wysepkę Nea Kameni, gdzie widoczna jest działalność wulkaniczna. Oprócz gorących plaż charakterystycznym punktem wyspy są białe domki z niebieskimi dachami.

Najlepszą z najlepszych jest mało znana wyspa Zakinthos. Jej perłą są masywne wapienne klify, w których woda Morza Śródziemnego stworzyła zapierające dech w piersiach skalne jaskinie, łuki i liczne zatoczki. Dla tych, którzy nie lubią nurkować i podziwiać podwodnego świata, polecam najzwyklejszy dmuchany materac. Unoszeni przez subtelne fale morza, zapatrzeni w przebijający z dna piasek i otoczeni błękitem morza stajemy się wprost uczestnikami baśni.

Do niezwykłych miejsc Grecji bez wątpienia należy autonomiczny półwysep Athos. Co ciekawe, znajdująca się tam Góra Athos, zwana także Świętą Górą, zamieszkiwana jest tylko przez mężczyzn. Mieszkają oni w 20 spośród 40 przypominających twierdze klasztorów znajdujących się na półwyspie.

 

Miejsce to zwiedzać mogą, ku niezadowoleniu kobiet, także sami mężczyźni. Na uwagę zasługuje Klasztor Wielkiej Ławry, pierwszy na górze Athos, skrywający wiele rękopisów i innych cennych dzieł. Najbogatszy klasztor zaś to Vatopedi, w którym znajduje się m.in. cesarski akt założenia republiki mniszej.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28788 )
Array ( [docId] => 28788 )