Zakątki RPA

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

RPA, pomimo iż nie jest najbezpieczniejszym krajem, przyciąga turystów bogatą florą i fauną. Safari po afrykańskich terenach to jedna z najciekawszych atrakcji w podróży po RPA, ale możemy zobaczyć też inne miejsca – czasami bardziej atrakcyjne, niż może się wydawać.

Sun City to wybudowany pod koniec XX wieku bajecznie kolorowy park rozrywki , z którego korzystają turyści i bogaci mieszkańcy pobliskich miast w RPA. Najbardziej znaną atrakcją tego afrykańskiego centrum jest sztuczne jezioro Dolina Fal, którego dno wyłożone jest gładkim kamieniem. Otacza go piaszczysta plaża, za którą rosną egzotyczne palmy. Z jednej strony jeziora wypływa wielka fontanna ku uciesze korzystających z niej.

Innymi atrakcjami są pola golfowe, kasyna, farma krokodyli czy też specjalne jezioro do uprawiania sportów wodnych. W przylegającym do Sun City, położonym w kraterze wygasłego wulkanu, Parku Narodowym Pilanesberg możemy ponadto zobaczyć afrykańskie zwierzęta, m.in. : słonie, lwy, lamparty, żyrafy czy hipopotamy. To miejsce jest niczym Las Vegas – trudne do opisania, trzeba go po prostu zobaczyć.

Przylądek Dobrej Nadziei został odkryty przez portugalskiego żeglarza Diasa i nie jest to – wbrew twierdzeniom - najdalej wysunięty punkt Afryki, oddzielający oceany Atlantycki i Spokojny. Przylądek, pierwotnie nazywany Przylądkiem Burz, kończy się pozbawionym drzew kilkudziesięciometrowym urwiskiem. Rosną na nim jedynie karłowata roślinność, stanowiąca miejsce życia antylop i pawianów.

Dla turystów wyznaczone są specjalne szlaki, którymi można dojść m.in. do latarni morskiej Cape Point, skąd widok spiętrzonego Oceanu Atlantyckiego i stromych zbocz zapiera po prostu dech w piersiach.

RPA może pochwalić się drugim co do wielkości na świecie rezerwatem przyrody – Parkiem Narodowym Krugera. Ponad 38 tys. km² tego obszaru znajduje się pod ochroną, a turystom, chcący odbyć safari po tym terenie, musi towarzyszyć przewodnik. By nie niszczyć roślinności, będącej pokarmem żyjących tu zwierząt, zwiedzający poruszają się po asfaltowych drogach. Dzięki temu nie gubią się i spokojnie mogą obserwować zwierzynę.

Żyje tu ponad 150 gatunków ssaków i 500 gatunków ptaków, stąd też nikt nie pokusi się o stwierdzenie, że podróżowanie tym szlakiem może być nudne. Najłatwiej jednak spotkać „wielką piątkę” czyli lwa, słonia, nosorożca, bawołu i lamparta. Są też zwierzęta, np. żyrafy czy krokodyle, które nie uciekają przed samochodami i można je tropić z bardzo bliska. Należy wspomnieć również, że na terenie parku są tylko 22 wyznaczone miejsca na odpoczynek i 13 obozów, w których można przenocować.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28775 )
Array ( [docId] => 28775 )