Gniezno – pierwsza stolica Polski

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 28-06-2012 r.

Jak na prawdziwego patriotę przystało, należy w swoim życiu choć raz odwiedzić pierwszą stolicę Polski – Gniezno. To także miasto św. Wojciecha i siedziba pierwszej budowli kościelnej na ziemiach polskich. Zobaczmy, co warto zwiedzić w Gnieźnie.

Położona na Wzgórzu Lecha gotycka Katedra Gnieźnieńska jest największą atrakcją tego miasta. Znajdują się w niej liczne cenne zabytki. Należą do nich romańskie XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie, obrazujące sceny z życia św. Wojciecha, trumna z relikwiami św. Wojciecha oraz pochodzący z XV wieku krucyfiks i płyta nagrobkowa Abp. Zbigniewa Oleśnickiego autorstwa Wita Stwosza. W podziemiach katedry mieszczą się relikty wcześniejszych świątyń z X i XI wieku oraz dawny grobowiec św. Wojciecha.

Muzeum Początków Państwa Polskiego, jak sama nazwa wskazuje, to muzeum przedstawiające wczesne dzieje Polski oraz historię samego Gniezna. Oprócz interesujących tymczasowych wystaw, jest sześć wystaw stałych pod tytułami: Gniezno nowożytne, Oręż wieków minionych, Wielkopolska średniowieczna, Rzeźba romańska w Polsce, Piastów malowane dzieje oraz Gniezno średniowieczne. Warto zobaczyć.

Muzeum Archidiecezjalne prezentuje zabytki sztuki sakralnej. Do najcenniejszych należą m.in. Kielich Świętego Wojciecha, XIV-wieczna drewniana rzeźba Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Pierwszy i Drugi kielich Dąbrówki. Ponadto mieszczą się tu tkaniny liturgiczne, rzeźby sakralne oraz medale i monety.

W centrum miasta, na Wzgórzu Panieńskim, usytuowany jest rynek. To najlepszy, bo najbardziej charakterystyczny, punkt spotkań podczas wycieczki po Gnieźnie. W jego pobliżu znajduje się m.in. katedra NMP oraz kościół Franciszkanów. Liczne kawiarenki zgromadzone na deptaku to doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku.

 

Nie można pominąć także Wieży Ciśnień. Ta masywna budowla, wpisana do rejestru zabytków, powstała w 1889 roku. Obecnie mieści się w niej sklep myśliwski.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28825 )
Array ( [docId] => 28825 )