Marsylia – miasto portowe

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 19-07-2012 r.

Marsylia jest największym portem morskim Francji. Co więcej, została wybrana jako jedna z Europejskich Stolic Kultury na rok 2013. W mieście zachowało się wiele starych kamienic, które nadają miastu swoisty klimat. Turyści zwiedzający Marsylię na pewno powinni odwiedzić nabrzeżny targ, oferujący pyszne ryby. A co jeszcze jest warte uwagi?

Bazylika Notre Dame de la Garde

Bazylika Notre Dame de la Garde została wzniesiona w XIX wieku na wzgórzu La Garde, skąd rozciąga się cudowny widok na miasto. Ten neobizantyjski kościół, zbudowany z barwnego marmuru, widoczny jest z każdego zakątka miasta. Jego ogromną wieżę zdobi pozłacana figura Madonny z Dzieciątkiem. Znajduje się na niej ponadto ośmiotonowy dzwon, a wszystkie jej narożniki zdobią figury aniołów.

Wnętrze kościoła bogate jest w płaskorzeźby i mozaiki,a jej ołtarz główny stanowi figura Maryi. Ciekawostką jest to, że w bazylice tej znajdują się też gadżety fanów klubu Olympique Marsylia jako gest podzięki za zwycięskie mecze.

Muzeum Historii Marsylii

Muzeum Historii Marsylii przedstawia dokładne dzieje miasta. Zgromadziło liczne dokumenty i przedmioty z różnych epok. Zwiedzający mają dostęp do najciekawszych eksponatów z wykopalisk, którymi są m.in. wyroby garncarskie z czasów średniowiecznych oraz elementy wraków statków.

Muzeum Mody

Muzeum Mody to coś dla osób interesujących się, jak sama nazwa wskazuje, modą. W muzeum tym znajdziemy ponad 2000 różnych strojów oraz poznamy francuskie trendy z ostatnich lat.

Zamek d’If

Koniecznie trzeba zobaczyć XVI-wieczny Zamek d’If, położony na wyspie If, oddalonej od Marsylii o kilka kilometrów . Obiekt ten został opisany w powieści „Hrabia Monte Christo”. Służył przez długi czas jako więzienie, z którego wyszło tylko niewielu pojmanych.

Stary Port w Marsylii

Najważniejszym miejscem w Marsylii jest Stary Port – miejsce o bardzo starej historii. Dwa forty: św. Mikołaja i św. Jana strzegą wejścia do niego. Cała dzielnica portowa, w skład której, oprócz portu, wchodzą także liczne kawiarnie i restauracje, tworzy niebywały klimat. Można tu skonsumować świeżą rybę, owoce morza lub skosztować innej prawdziwej francuskiej kuchni.

Warto też zobaczyć XVII-wieczny ratusz, kościół San Victor oraz Parc Valmer.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28841 )
Array ( [docId] => 28841 )