Skępe - miasto Ziemi Dobrzyńskiej

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 27-06-2012 r.

Skępe leży na Ziemi Dobrzyńskiej w powiecie lipnowskim w województwie kujawsko-pomorskim. Pomimo że jest to niewielkie miasteczko, oprócz walorów przyrodniczych posiada liczne zabytki: historyczne, religijne, ślady dawnego budownictwa. W pięknym otoczeniu można tu odpocząć od miejskiego hałasu. Tym samym coraz chętniej jest odwiedzane przez turystów. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Sanktuarium Maryjne jest najcenniejszym zabytkiem Skępego. Ten sakralny zespół stanowi kościół, do niego z jednej strony przylega klasztor, z drugiej dziedziniec odpustowy, kaplica św. Anny i fasada z trzema wieżami. Najpierw w 1495 roku zbudowano tu drewniana kaplicę, a około 15 lat później wzniesiono kościół parafialny pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Kilkanaście lat później dobudowano kaplicę pod wezwaniem świętej Anny. Razem z budową kościoła w pierwszych latach XVI wieku wzniesiono także budynek klasztorny.

Kościół składa się z dwóch kondygnacji i z predelli, ujętych dwiema parami kolumn w dolnej części, wspierających się na pilastrach. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się późnogotycka rzeźba Najświętszej Marii Panny zwanej Matką Boską Skępską. W kaplicy mieści się barokowy ołtarz z krucyfiksem i ludową rzeźbą Matki Boskiej Skępskiej, w klasztorze natomiast znajdziemy liczne marmurowe nagrobki oraz inskrypcje. Napisy te umieszczono na naczyniach liturgicznych z XVI-XVIII wieku. Dziedziniec odpustowy otoczono krużgankami, na których znajdują się 32 obrazy ze scenami z życia i męki Chrystusa.

A co warto zobaczyć poza sanktuarium? Olbrzymi Dąb Napoleona, rosnący przy murze klasztornym, który stanowi pomnik przyrody. Jego obwód wynosi około 5 metrów. Według miejscowej legendy miał pod nim nocować Napoleon Bonaparte w czasie wędrówki na Rosję w 1812 roku.

 

Ciekawym miejscem jest również czworoboczny rynek, stanowiący najstarszą częścią Skępego. Zachowało się na nim kilka starych kamienic o cechach barokowo-klasycystycznych z przełomu XVIII i XIX wieku. Niegdyś stała tu parterowa karczma, w której mieścił się urząd gminy i przedszkole. Niestety budynek uległ spaleniu. Znakiem charakterystycznym skępskiego rynku jest często fotografowany przez turystów koziołek, umiejscowiony w fontannie na dużym kamieniu. Ma historyczne znaczenie dla mieszkańców Skępego.

Dla kochających przyrodę miejscem obowiązkowym jest Borek – to dziesięciohektarowy las, położony na skraju Jeziora Wielkiego. Wybudowano tu kapliczkę o cechach barokowych, której centrum stanowi drewniany ołtarzyk , na którym znajdują się dwie rzeźby Matki Boskiej Skępskiej z przełomu XIX i XX wieku. Borek został otoczony szacunkiem ze względu na pewne legendarne wydarzenie.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28823 )
Array ( [docId] => 28823 )