Kalifornia – osobliwości Parku Narodowego Sekwoi

Autor: Ławecki Tomasz
Data: 08-10-2012 r.

Najpotężniejsze drzewa świata – sekwoje, odkryte w połowie XIX wieku podczas kalifornijskiej gorączki złota, zostały nazwane od imienia rdzennego mieszkańca tych terenów, Indianina z plemienia Czirokezów – Sequoyah (racica). Teraz przez słynący z Lasu Olbrzymów Park Narodowy Sekwoi biegną szlaki turystyczne, przy których widnieją malownicze góry, doliny rzek i jaskinie.

Inna nazwa sekwoi – redwood, czyli czerwone drzewo, nawiązuje do barwy drewna, które niegdyś wykorzystywano do wyrobu mebli i okrętów, ale teraz są pod ochroną. Długowieczność zawdzięczają korze o grubości 60 cm, która chroni je przed szkodnikami.

Sekwoje ważą około 2 tys. ton, a najpotężniejsze, uważane za największe na świecie – Drzewo Generała Shermana, liczy 3 tys. lat, ma 84 m wysokości i 24 m w obwodzie.

Tereny utworzonego w 1890 r. Parku Narodowego Sekwoi zamieszkiwało plemię Monachee, po którym ocalały petroglify – wyryte w skałach rysunki, a także skalne moździerze używane do rozgniatania żołędzi, podstawowego produktu żywnościowego. Pierwszym białym osadnikiem, zaproszonym przez Indian w 1856 r., był pasterz Hale Tharp. Zbudował zachowane do dziś mieszkanie w pniu zwalonej sekwoi w Lesie Olbrzymów (Giant Forest), opodal łąki, gdzie wypasał bydło.

W Giant Forest odwiedzał Tharpa szkocki imigrant, eksplorator John Muir (1838-1914). Opisał otoczoną majestatycznymi sekwojami łąkę Crescent Meadow, którą nazwał „klejnotem Sierra”. Przyczynił się do uworzenia parku narodowego, a teraz jego imię upamiętnia prowadzący na Mount Whitney szlak John Muir Trail. W 1937 r. drogę biegnąca przez Crescent Meadow zagrodziła zwalona gigantyczna sekwoja. Zarząd Sequoia National Park zdecydował się wyrąbać w niej Tunnel Log o szerokości 5,2 m i wysokości 2,4 m, przez który mogą przejeżdżać auta.

W parku, gdzie odkryto ponad 240 jaskiń, zwiedzającym udostępniana jest tylko jedna – licząca ponad 5,5 km Crystal Cave. Inne jaskinie, takie jak Ursa Minor, nadal badają naukowcy, którzy odkrywają żyjące w nich endemity.

 

Objętego ochroną parku pasma gór Sierra Nevada nie przecina żadna droga i dlatego można poruszać się tylko pieszo lub konno. Na szlaku Topokah Valley Trail, u podnóża klifu Watchower, wiodnieje wodospad Topokah. Z klifu prowadzi dalej Lakes Trail, szlak z widokiem na dolinę.

Alpiniści wędrują przez dorzecze rzeki Kern na Mount Whitney 56-kilometrowym szlakiem High Sierra Trail. Prowadzi po zboczach Sierra Nevada, przez dziwicze lasy w kierunku Great Western Divide – Wielkiego Zachodniego Działu Wodnego.

W epoce lodowcowej powstał tu olbrzymi kanion w kształcie litery U, ze źródłem termalnym, teraz popularne miejsce wypoczynku wędrowców.
Inną przyrodniczą atrakcją jest ekosystem Pogórza Kalifornii, rozciągający się wokół Ash Mountain (518 m n.p.m.). Rosną tam lasy dębu błękitnego i kalifornijskiego dębu czarnego, łąki i jukki, a doliny rzek i pogórza pokrywają bogate w olejki eteryczne wawrzyny, wrzosy, karłowate dęby, robinie i kaktusy. Pogórza są siedliskiem wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym rysi rudych, lisów, świstaków, mulaków, pum i grzechotników. Na terenach położonych wyżej można spotkać wiewiórki cikari i niebezpieczne dla wędrowców niedźwiedzie.

Tomasz Ławecki


Zobacz także:

Ławecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28943 )
Array ( [docId] => 28943 )