Tanie noclegi w klasztorach

Autor: Kłossowska Anna
Data: 08-08-2012 r.

Rzym czy Paryż to miasta drogie. Nocleg w nich stanowi spory wydatek. Dlatego opcją do rozważenia jest spanie w klasztorze czy domu pielgrzyma. Ceny są niższe, standard dobry, a wrażenia z noclegu na przykład w średniowiecznych murach – jedyne w swoim rodzaju.

Noclegi we Włoszech

Coraz obszerniejsza jest w słonecznej Italii oferta noclegów oferowanych przez rozmaite zgromadzenia zakonne. I coraz bardziej urozmaicona. Można spać w liczących kilkaset lat klasztorach, ale i domach pielgrzyma czy domach gościnnych, willach bądź schroniskach. Mogą tu nocować zarówno kobiety jak i mężczyźni, a nawet całe rodziny.

W niektórych placówkach można się tylko przespać – w innych serwowane jest również śniadanie. Wiele z nich jednak serwuje posiłki trzy razy dziennie. Oferowane warunki są na poziomie 1-4*, a ceny zdecydowanie niższe niż w hotelach.

Rezerwować pokoje należy ze sporym, nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – najlepiej mailowo lub telefonicznie. Tylko wybrane placówki mają własną stronę www! I bardzo istotna kwestia – należy bezwzględnie przestrzegać godzin zamknięcia bramy. A to oznacza zazwyczaj powrót do godziny 23.00, maksymalnie do północy – czyli „nici” z „Rome by night”. Ale coś za coś.

Warto wiedzieć, że we Włoszech wiele zakonów dysponuje kilkoma domami gościnnymi, nie tylko w samym Rzymie, ale i w innych częściach kraju – zazwyczaj w miejscowościach turystycznych. Na przykład Małe Siostry Świętej Rodziny (Piccole Suore della Sacra Famiglia) zarządzają aż sześcioma domami gościnnymi: dwoma w Rzymie – Dom gościnny Paweł VI (Casa Accoglienza Paolo VI) i Domus Nascimbeni, jednym w Viterbo w Lacjum, dwoma nad jeziorem Garda, jednym w popularnej miejscowości narciarskiej Folgaria w Dolomitach oraz jednym nad Laguną Wenecką.

Z kolei Zakon Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy czyli popularnie zwane Brygidki mają trzy domy w stolicy Włoch, jeden godzinę drogi od Rzymu, w Farfa Sabina, jeden w Asyżu i jeden w Toskanii, nieopodal Arezzo.

 

Poza tym prowadzą też domy gościnne w Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, krajach Beneluksu, na Filipinach, na Kubie, w Indonezji, Izraelu i Palestynie, a także w Polsce (w Częstochowie i w Gdańsku).

Pełna lista domów pielgrzymich, domów gościnnych i pokojów przy klasztorach we Włoszech znajduje się na stronie: http://www.santasusanna.org/comingToRome/convents.html

Inna polecana strona z ponad 3000 adresami we Włoszech to: www.hospites.it oraz www.monasterystay.com

Noclegi we Francji

W Paryżu przy Bazylice Sacre-Coeurm w samym centrum Montmartre'u znajduje się Dom Gościnny Ephrem ze stoma łóżkami (53 sypialnie): www.sacre-coeur-montmartre.com/us/pele.html Takich miejsc jest oczywiście więcej. Niektóre zakony na swoich stronach internetowych publikują listę prowadzonych przez siebie domów pielgrzymich, np. Benedyktyni (www.osb.org) czy Dominikanie (www.op.org).

Noclegi w Bułgarii

Z podobnej opcji mogą skorzystać turyści wybierający się do Bułgarii, gdzie klasztory oferują nocleg pojedynczym osobom lub grupom. Warunki są tutaj zazwyczaj bardzo skromne czyli łóżko, ale zdarzają się też pokoje z łazienkami. W niektórych obiektach jest możliwość przenocowania nawet 200 osób. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja. Przykładowe ceny: od 15 dolarów/noc np. w liczącym tysiąc lat monastyrze Rylskim: www.bulgarianmonastery.com/rila_monastery.html

Noclegi w Afryce, Tajlandii i USA

Strona z adresami noclegów w klasztorach, domach pielgrzyma i gościnnych zakonnych w Europie, Afryce, Tajlandii i USA: www.goodnightandgoodbless.com

Kłossowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

  ul. Solec 18 lok. U12, 00–410 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Skarbiec

  ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartłomiej Trochimiuk

  ul. Patriotów 110, I piętro, lok. 116, 04-844 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Radca prawny Maciej Tracz

  ul. Zygmunta Krasińskiego 18 lok. 237, 01-581 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RĄPAŁA

  ul. Bartoszewicza 3 lok. 24, 00-337 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • CHMIELNIAK ADWOKACI

  ul. Gliwicka 6/2 40-079 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Ożóg Tomczykowski Sp. z o.o.

  ul. Sienna 39 00-121 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka - Adwokat Anna Borysewicz

  ul. Kościuszki 1 lok. 100, 09-402 Płock

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawa Pracy - Anna Telec

  ul. Stanisława Dygata 3 lok. 46, 01-748 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelarii Naworska Marszałek sp.k. w Toruniu

  ul. Łubinowa 46-48 lok.8 87-100 Toruń

  Wyświetl wizytówkę
 • Błach Dynerowicz Bujak Kancelaria Prawna Sp. z o.o.

  ul. Krakowska 5/23 31-062 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RADCY PRAWNEGO CEZARY MŁOTEK

  ul. Ordona 8 05-480 Karczew

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 28938 )
Array ( [docId] => 28938 )

Array ( [docId] => 28938 )