Alergia u dziecka – jak to działa

Data: 21-11-2014 r.

Na alergię choruje coraz więcej dzieci – obecnie już prawie 1/3 dzieci jest na coś uczulonych. Nie wolno tego lekceważyć – źle leczona alergia z roku na rok się zaostrza i może doprowadzić do astmy i innych poważnych powikłań.

Alergia to nadmierna reakcja organizmu na kontakt z alergenami, czyli białkami pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które występują w otoczeniu dziecka. Te białka znajdują się w składnikach jedzenia, pyłkach roślin czy zanieczyszczeniach powietrza. Są przez nas wdychane, osiadają na skórze, gałkach ocznych lub trafiają do przewodu pokarmowego.

 

Zdrowy organizm  lekceważy je, jednak u osoby obarczonej genetycznie atopią, czyli takiej, która ma wrodzoną skłonność do reakcji alergicznej, w takiej sytuacji pojawiają się objawy choroby.

Układ immunologiczny reaguje więc jak przy chorobie – rozpoczyna wytwarzanie przeciwciał IgE, żeby z nią walczyć. Efektem jest stan zapalny w organizmie i rozwój alergii. Uczulać może wszystko.

W zależności od miejsca, które podrażnia alergen, rozróżniamy:

  1. alergie pokarmowe,
  2. alergie wziewne (gdy alergen jest wdychany) i
  3. alergie kontaktowe (powstające po dotknięciu alergenu).

Z alergii nie da się wyrosnąć, ale często zdarza się, że w dorosłym wieku przez dłuższy czas nie odczuwamy jej objawów. Alergię można zaleczyć, jednak wrażliwość na czynniki zewnętrzne, które są potencjalnie uczulające, pozostanie na zawsze.

Anna Wilk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36070 )
Array ( [docId] => 36070 )