Jak się rozwija niemowlę w siódmym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

W siódmym miesiącu życia niemowlak wesoło gaworzy, zaczyna łączyć głoski w sylaby. To wtedy niejeden rodzic z radością usłyszy: ma-ma, da-da. W tym wieku dziecko samo świadomie potrafi przewrócić się z pleców na brzuch.

W siódmym miesiącu życia dziecko potrafi samo świadomie przewrócić się z pleców na brzuch. Chociaż już we wcześniejszych miesiącach zdarzało się tego dokonać, były to raczej przewroty przypadkowe. Teraz dziecko przekręca się ruchem śrubowym. Pojawienie się tej umiejętności jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki niej możliwe jest zmienianie pozycji a z czasem przejście do siadu i raczkowania. Leżąc na brzuszku charakterystyczne jest wykonywanie tak zwanych pivitów, czyli obrotów w osi pępka.

Gdy niemowlę leży na plecach, chętnie bawi się swoimi stopami. Wkładając je do ust, poznaje je.

Dziecko w siódmym miesiącu życia, trzymane pionowo, opierając stopy na podłożu zaczyna sprężynować. Ta zabawa przynosi mu wiele radości. Dziecko odpychając się od podłoża ćwiczy wyprost stawów biodrowych, kolanowych i skokowych. Dodatkowo obciąża stopę. Wszystkie te umiejętności niezbędne są do późniejszej nauki chodzenia.

W tym okresie dziecko w trakcie zabawy potrafi chwycić dwa przedmioty obiema rączkami. Gdy zabawka mu wypada z rączki szuka jej i w miarę swoich możliwości podnosi.

W tym czasie można spróbować pierwszej społecznej zabawy jaką jest zabawa w „a kuku”. Na czym taka zabawa polega? Otóż nakładamy na swoją głowę pieluszkę, następnie ściągamy radośnie mówiąc: a kuku. Najczęściej po kilku próbach dziecko samo zaczyna ściągać pieluszkę z naszej głowy.

 

Rozwój mowy postępuje cały czas. Obecnie dziecko wesoło gaworzy. Łączy głoski w sylaby sylab ma-ma, me-me, da-da.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29071 )
Array ( [docId] => 29071 )