Czy modelarstwo lotnicze jest dobrym hobby dla dziecka

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 30-05-2012 r.

Dobrze jest, gdy dziecko ma hobby. Pozwala ono na rozwijanie jego zainteresowań i uczy. Często to rodzice wybierają swoim pociechom zajęcie. Jedną z wielu opcji do wyboru jest modelarstwo lotnicze. Na czym ono polega i jakie są dla dziecka korzyści z uprawiania takiego hobby?

Modelarstwo

Nie jest to obecnie bardzo popularne wśród dzieci hobby. Modelarstwo nie jest skierowane tylko do chłopców. W tej dziedzinie bardzo dobrze odnajdują się także dziewczynki.

Jego najprostszą formą jest sklejanie ze sobą gotowych elementów historycznych lub współczesnych samolotów. W ofercie profesjonalnych sklepów modelarskich są także proste konstrukcje z napędem gumowym. Są to jednak obiekty, które nie mogą latać jak prawdziwe maszyny.

Dla bardziej wymagających i tym samym starszych dzieci są modele latające na uwięzi i RC, czyli sterowane radiowo. Są one większe, mogą mieć niecały metr rozpiętości skrzydeł i składa się je z gotowych części. Do takiego zestawu należy dokupić nadajnik i odbiornik, a także pozostałe elementy, które sprawią, że samolotem będzie można sterować. W tym przypadku, wiążę się to z dodatkowymi, często niemałymi kosztami.

Warto wspomnieć, że modelarstwo lotnicze to także projektowanie oraz konstruowanie latawców i balonów.

Korzyści dla dziecka

Modelarstwo lotnicze uczy dzieci cierpliwości. Własnoręczne wykonanie modelu jest czasochłonne i wymaga od dziecka dużej uwagi i dokładności. Ponadto jest to bardzo wszechstronnie rozwijające hobby. Liczą się w nim zdolności manualne oraz wiedza z zakresu fizyki i umiejętność technicznego myślenia.

Gdy dziecko zdecyduje się samodzielnie zaprojektować samolot, latawiec lub inny obiekt latający, będzie potrzebowało dodatkowo wiedzy z zakresu matematyki i rysunku technicznego, a także dużo kreatywności. Stworzenie makiety istniejącego samolotu wymaga poznania jego historii.

Dzieci powinny zaczynać swoją przygodę z modelarstwem od niedużych, nielatających modeli samolotów. Są one dostępne w wielu sklepach, nie tylko tych profesjonalnych. Ich koszt nie jest duży. Większe samoloty, które mogą wzbić się w powietrze wiążą się z większym wydatkiem. Latanie nimi wymaga praktyki, warto więc na początek zapewnić dziecku możliwość ćwiczenia na symulatorze, żeby od razy nie rozbiło samolotu.

O wiele lepsze dla dzieci będzie jednak budowanie latawców. Wymaga ono mniejszych nakładów pieniężnych, a taki obiekt jest łatwiejszy i tańszy w naprawie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29087 )
Array ( [docId] => 29087 )