Jaka jest rola rodziców, gdy dziecko idzie do szkoły

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. To ostatni moment na przyszykowanie wyprawki szkolnej. W zakupowym pędzie nie wolno jednak zapomnieć o najważniejszym, czyli o przygotowaniu mentalnym dziecka.

Inauguracja nowego roku nauki wiąże się z wieloma emocjami. Dzieci, które idą do szkoły po raz pierwszy, w przeważającej większości odczuwają ekscytację i radość. Wraz z wiekiem i zdobytymi doświadczeniami, które nie zawsze są pozytywne, emocje ulegają ostudzeniu. Niektóre dzieci odczuwają wręcz obawę i niechęć przed pierwszym września.

Aby ułatwić dziecku pierwsze zajęcia w nowym roku szkolnym, należy poświęcić mu dużo czasu na rozmowę. Takich rozmów nie powinniśmy zostawić na ostatnią chwilę. Rozpoczynając drażliwe i trudne tematy w dzień przed inauguracją możemy odnieść porażkę, a samo dziecko niepotrzebnie się dodatkowo zdenerwuje.

Jeżeli nasza pociecha po raz pierwszy przekroczy mury szkoły, postarajmy się stworzyć miłą i przyjazną atmosferę. Opowiedzmy o nowych umiejętnościach jakie zdobędzie i o nowych przyjaźniach. Nie mówmy jednak, że chodzenie do szkoły wiąże się jedynie z sukcesami. Wówczas przy pierwszych porażkach dziecko będzie miało pretensje do Ciebie. Przedstaw świat realnie, lecz w pozytywnym świetle.

Przed pierwszym dzwonkiem warto ustalić także harmonogram dnia. Ten wyraźnie będzie się różnił od czasu wakacyjnego. Młodszemu dziecku warto zapisać zasady w formie grafiku. Na przykład po powrocie ze szkoły jemy obiad, następnie mamy pół godziny relaksu i siadamy do lekcji. Po obowiązkach jest pora na przyjemności.

Problem współczesnych rodziców polega na braku konsekwencji i czasu dla dziecka. Pamiętajmy, że jeżeli za młodu nauczymy dziecka obowiązkowości i systematyczności, zaowocuje to w przyszłości.

Przed pójściem do szkoły warto także poruszyć takie tematy jak tolerancja i zasady dobrego wychowania. Podczas ustalania zasad i harmonogramów, nie wolno zapomnieć, że rodzic powinien być przede wszystkim wsparciem dla swojego dziecka.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29101 )
Array ( [docId] => 29101 )