Savoir vivre w ubiorze kobiet

Kategoria: Savoir vivre
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 30-09-2012 r.

Savoir vivre bardzo liberalnie podchodzi do ubioru pań. Kobietom, gdy idzie o kreacje, zarówno dzienne, jak i wieczorowe wolno znacznie więcej niż panom. Są jednak zasady, których łamać nie wolno, nawet w sytuacjach sporej dowolności w ubiorze. Jak zatem powinny być ubrane panie?

Co wolno kobiecie?

Wedle zasad savoir vivre, ubiór kobiety powinien, mówiąc oględnie, więcej zakrywać niż odkrywać. Poza oczywiście strefami takimi jak dekolt czy brzuch, ubiór kobiecy nie powinien być w dzień prześwitujący, wierzchnie okrycie nie powinno odkrywać ramion, buty do pracy zaś palców i pięt. Podobna zasada dotyczy również bielizny – czarna bielizna do białego ubioru to duże faux pas.

Tak, jak w przypadku mężczyzn także kobiety nie powinny być ubrane niestosownie do okoliczności – overdressed (przyjście do pracy w sukni balowej) i underdressed (pójście na wieczorne przyjęcie w garsonce).

Ubiór klasyczny

Poza tymi wytycznymi, savoir vivre pozostawia kobietom znacznie większe pole swobody. Kreacja klasyczna, na którą składać się może zarówno garsonka, jak i sukienna z marynarką, spodnie z żakietem, spódnica z bluzką, mogą być śmiało ubierane zarówno do pracy, jak i na spotkania półoficjalne czy wizyty składane w ciągu dnia.

Kreacje wizytowe

To ubiór zakładany na okazje oficjalne, choć nie uroczyste. Wystawy, imprezy firmowe, oficjalne obiady – słowem, wszystkie te okazje, na które nie obowiązuje ubiór wieczorowy. Jest to strój zarówno dzienny jak i wieczorowy, który powinien harmonizować ze strojem partnera – tak kolorem, jak i stylem.

Mała czarna nocą

Sukienka koktajlowa i mała czarna to ubiór zakładany na okazje oficjalne wieczorową porą. Obowiązuje tu nieco większy luz, na przykład w kwestii dekoltu. Sukienkę koktajlową nosi się z małym żakiecikiem, który można zdjąć wraz zapadnięciem zmroku. Współczesną modyfikacją tego stroju jest popularna „mała czarna”, również w tej sytuacji dozwolona.

 

Suknie wieczorowe

To najbardziej odświętna grupa ubiorów, w której dozwolone jest trochę więcej – odkryte plecy, duży dekolt, nawet spodnie, choć przeważnie jest to suknia wizytowa, z reguły do ziemi.

White i Black tie

Dość drobiazgowo podchodzi savoir vivre do kreacji wieczorowych, gdy kobieta towarzyszyć ma mężczyźnie odzianemu we frak.

Gdy na zaproszeniu widnieje „white tie” (biała muszka), panie obowiązuje suknia do ziemi, z rozcięciem, buty z zasłoniętymi palcami i na wysokim obcasie. Do tego mała elegancka torebka i biżuteria z kamieni szlachetnych.

Jeśli na zaproszeniu znajduje się sformułowanie „Black tie” ubiór może być nieco mniej elegancki, złożony z krótszej sukni wieczorowej, czy kostiumu z długą spódnicą.


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Jak jeść zdrowo na co dzień

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29709 )
Array ( [docId] => 29709 )