Co to jest test pochyleniowy

Kategoria: Badania
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 03-09-2012 r.

Test pochyleniowy często spotykany jest pod nazwą tilt test. To badanie, które stosuje się w przypadku zemdleń i/lub zasłabnięć. Dzięki niemu można ustalić czy owe zasłabnięcie nie jest wywołane na skutek niewłaściwej pracy układu krążeniowego. W momencie kiedy potrzebny jest wzrost ciśnienia krwi następuje jego obniżenie oraz zwolnienie pracy serca. Nazwa takiego omdlenia brzmi wazowagalne.

Tilt test wykonuje się w warunkach podobnych, w których najczęściej dochodzi do omdlenia a mianowicie podczas zmian pozycji ciała w trakcie pionizacji. Pacjent poddawany badaniu powinien być na czczo.

Badany umieszczany jest na specjalnym do tego typu testu ruchomym stole pionizacyjnym. Następnie zostaje przypinany pasami bezpieczeństwa. W trakcie badania kontrolowane jest ciśnienie tętnicze, puls oraz EKG mięśnia sercowego zarówno w pozycji spoczynkowej, jak i w momencie pionizacji (pochylanie stołu do 80 stopni).

Na początek pacjent poddany jest próbie postawienia bez podania leku dożylnego na czas do 30 minut po czym następuje powtórzenie badania z zastosowaniem leku. Lek, którym jest nitrogliceryna bądź izoproterenol stosuje się w celu zwiększenia prowokacji za pomocą farmakologii.

Czas badania nie przekracza 1,5 godziny. Badanie kończy się w momencie przejścia z każdego z etapów lub gdy dojdzie do wcześniejszego omdlenia.

Wskazaniem do wykonania takiego testu jest sprawdzenie przyczyny różnego rodzaju zasłabnięć, nieprawidłowe wyniki badań nieinwazyjnych czy niepokojące dolegliwości chorego.

Na takie badanie kieruje kardiolog bądź lekarz internista.

Test pochyleniowy jest badaniem bezpiecznym, nie odnotowano jak dotąd powikłań po jego wykonaniu.


Zobacz także:

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29133 )
Array ( [docId] => 29133 )