Jak się przygotować do koronarografii

Kategoria: Badania
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 03-09-2012 r.

Koronarografia zwana jest również angiokardiografią lub cewnikowaniem serca. Jest badaniem radiologicznym stosowanym w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca w celu sprawdzenia ukrwienia mięśnia sercowego.

Na podstawie badania koronarografii możliwe jest trafne zakwalifikowanie pacjenta do przezskórnej interwencji wieńcowej tzw. PCI lub do wszczepienia omijających pomostów.

Dzięki koronarografii możliwa jest ocena tętnic wieńcowych pod względem różnego rodzaju zmian zwężających oraz ich lokalizacji i wielkości. Już podczas trwania badania lekarze są w stanie dobrać odpowiedni i właściwy sposób leczenia indywidualny dla każdego pacjenta.

Przygotowanie do badania koronarografii

Pacjent poddający się badaniu koronarografii powinien mieć wykonane szczepienie przeciwko żółtaczce typu B oraz szereg podstawowych badań: morfologię krwi, wysycenie kreatyniny, badanie moczu.

Przebieg badania koronarografii

Czas trwania badania jest uwarunkowany od stopnia ciężkości stanu pacjenta. Zazwyczaj plasuje się od kilku minut do nawet półtorej godziny. Pacjent w trakcie całego badania przebywa w pozycji leżącej, a znieczulenie jest przeważnie znieczuleniem miejscowym.

Badanie koronarografii polega na wprowadzeniu poprzez tętnicę udową lub ramienną cewnika sięgającego zarówno do prawej jak i lewej tętnicy wieńcowej. Cewnik umożliwia podanie środka kontrastowego dzięki któremu na obrazie rentgenowskim można zauważyć wyszukiwane zwężenia lub/i zablokowania tętnic.

Po badaniu wskazany jest sześciogodzinny odpoczynek. To czas na podgojenie się tętnicy przez którą wprowadzany był cewnik, aby nie doszło do krwotoku czy innych komplikacji.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29132 )
Array ( [docId] => 29132 )