Co kryje się pod nazwą skolioza

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 23-06-2012 r.

Skolioza to nie zawsze jedynie wada postawy, w wielu przypadkach jest jednostką chorobową o znacznie ogólniejszym charakterze. Skoliozę najtrafniej określa słowo trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa.

Bardzo często wada dotyczy nie tylko kręgosłupa oraz narząd ruchu, w bardzo ciężkich przypadkach dochodzić może nawet do poważnego ucisku na narządy wewnętrzne, a co za tym idzie pogorszenie ich funkcjonowania.

W celu zdiagnozowania wystąpienia skoliozy wykorzystuje się metodę Cobba. Przy jej użyciu określa się w płaszczyźnie bocznej skrzywienie kręgosłupa. Jeśli wartość przekracza ponad 10 stopni mówimy wówczas o skoliozie.

 

Dlaczego skolioza nosi miano trójpłaszczyznowego zgięcia kręgosłupa? Dzieje się tak ze względu na charakterystykę wystąpienia zmian. W płaszczyźnie czołowej- można zauważyć rzeczywiście tylko boczne skrzywienie kręgosłupa. Natomiast w płaszczyźnie strzałkowej zmiany dotyczą wystąpienia powiększonej lordozy lub kifozy, a w płaszczyźnie poprzecznej, inaczej zwanej poziomej, dodatkowo występują torsje i rotacje poszczególnych kręgów, a prowadzą one do powstania charakterystycznego garbu.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29214 )
Array ( [docId] => 29214 )

Array ( [docId] => 29214 )