Jad kiełbasiany (toksyna botulinowa) dla stawów

Data: 04-12-2014 r.

Toksyna botulinowa, potocznie nazywana jadem kiełbasianym, od dawna jest stosowana w medycynie estetycznej. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się ją także do leczenia zmian powstających w stawach.

Jad kiełbasiany kojarzy się z zepsutymi konserwami czy wyrobami wędliniarskimi. Rzeczywiście, jest to jedna z silniejszych trucizn, z jakimi może mieć styczność człowiek. Na szczęście jednak w medycynie, zarówno tej estetycznej, jak i stomatologii czy ortopedii, stosuje się tak niewielkie dawki, że nie mają one żadnego negatywnego wpływu na organizm człowieka.

Botulina w stomatologii

W ostatnich latach coraz częściej jad kiełbasiany jest wykorzystywany przez stomatologów do leczenia zwichnięć stawu skroniowo-żuchwowego, ale także w terapii przerostu mięśni żwaczy, bruksizmu czy zwiększonego wydzielania śliny.

W przypadku zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego zastrzyki z toksyny botulinowej podaje się do mięśni, które przylegają do stawu. Dzięki temu mięśnie są mniej napięte i nie dochodzi do kolejnych zwichnięć.

Efekt leczniczy utrzymuje się przez ok. 8 miesięcy. Leczenie odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Po wykonaniu zabiegu pacjent może wrócić do normalnych zajęć.

Wśród objawów niepożądanych wymienia się łagodny ból w miejscu wkłucia, obrzęk, rumień, osłabienie okolicznych mięśni. Zwykle są one jednak związane ze złą techniką wykonania zastrzyku, a nie działaniem samej toksyny botulinowej. Objawy ogólne obserwowane są niezwykle rzadko.

Nie ma też bezwzględnych przeciwwskazań do leczenia toksyną botulinową. Wstrzyknięć nie wykonuje się jednak u osób cierpiących na miastenię, u kobiet oczekujących dziecka i karmiących piersią.

Kwasem hiarulonowym (HA) w kolano

Inną substancją coraz powszechniej stosowaną przez ortopedów jest kwas hiarulonowy (HA). Iniekcje dostawowe kwasu są stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów, głównie stawu kolanowego (z uwagi na jego wielkość i łatwy dostęp). Niemniej jednak choroba zwyrodnieniowa każdego stawu maziówkowego jest wskazaniem do jego stosowania. Wyniki leczenia zależą od stopnia zaawansowania choroby. Im wcześniej kwas będzie podany, tym lepsze efekty lecznicze.

Podanie kwasu do stawu poprawia jego mechanikę, ponieważ przyczynia się on do zwiększonej produkcji mazi stawowej, dzięki czemu powierzchnie stawowe kości tworzące staw mogą się łatwo przesuwać. Dowiedziono też, że kwas wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego. Mówi się również o jego przeciwbólowych własnościach, jednak mechanizm takiego działania nie został dostatecznie udowodniony w badaniach laboratoryjnych.

Ewa Burska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36165 )
Array ( [docId] => 36165 )