Stopa reumatoidalna

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

Mianem stopy reumatoidalnej określa się zespół patologicznych objawów dotyczących stopy w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Szacuje się, że choroba reumatyczna dotyczy nawet jednego procenta populacji. Jest ona chorobą ogólnoustrojową o nieznanej etiologii. Najczęściej zapadają na nią kobiety około czterdziestego, pięćdziesiątego roku życia.

W przebiegu choroby reumatycznej główne objawy dotyczą narządu ruchu. Początki choroby to z reguły objawy ogóle takie jak zmęczenie, stany podgorączkowe, bóle mięśni i stawów. Następnie zapaleniu ulegają stawy, najczęściej stawy małe takie jak nadgarstkowy czy stawy palców.

Do znamiennych zniekształceń występujących w obrębie stopy, możemy zaliczyć płaskostopie, paluchy koślawe, palce młoteczkowe i modzele. Te ostatnie stanowią rodzaj zgrubiałego naskórka. Występujące zniekształcenia powodują ból, a to z kolei staje się przyczyną zaburzeń lokomocji. Chory coraz trudniej się porusza. Chód staje się powolny, a kroki krótsze. Dlatego ważne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W okresie ostrym rolą pierwszoplanową jest stosowanie środków i zabiegów przeciwbólowych. W okresie remisji staramy się natomiast zminimalizować negatywne skutki choroby, a więc zniekształcenia i przykurcze. Główną rolę stanowią tu odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne (w odciążeniu, wolne i z obciążeniem). Dobre rezultaty przynoszą także ćwiczenia w środowisku wodnym, gdyż ono w naturalny sposób odciąża obolałe stawy i motywuje do ćwiczeń. Zastosowanie znajduje też krioterapia miejscowa i ogólnoustrojowa, która posiada głównie działanie przeciwbólowe.

 

Należy zwrócić uwagę, że reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą nieuleczalną, jednak przy właściwej i systematycznej rehabilitacji proces choroby można znacznie spowolnić. W niektórych przypadkach - szczególnie przy zaawansowanych zmianach w budowie stóp stosuje się zabiegi korekcyjne i zaopatrzenie ortopedyczne.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29207 )
Array ( [docId] => 29207 )