Jakie objawy mogą sugerować raka płuca

Kategoria: Nowotwory
Autor: Milewska Joanna
Data: 19-07-2012 r.

Przewlekły kaszel, duszność, nawracające zapalenia drlóg oddechowych to zwykle późne objawy raka płuc. We wczesnym stadium nowotwór ten rozwija się bezobjawowo. Wykrywa się go przypadkowo, podczas rutynowych badań kontrolnych.

Rak płuca – wciąż nr 1

Wśród wszystkich nowotworów złośliwych, rak płuca, pod względem zachorowalności, zajmuje pierwsze miejsce w grupie mężczyzn, a u kobiet plasuje się na drugiej pozycji, tuż za rakiem piersi.

Najważniejszym czynnikiem, predysponującym do powstania transformacji nowotworowej w tkance płuc, jest palenie tytoniu. Szacuje się, że ok. 80% przypadków zachorowań na raka płuca jest spowodowana właśnie tym nałogiem.

Istotny jest również problem biernego palenia. Osoba przebywająca w otoczeniu palącego, również wdycha substancje zawarte w papierosie. Mało tego, to właśnie boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany bezpośrednio, stąd wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy go nie paliły.

Rzadziej przyczyną raka płuca są substancje chemiczne używane w przemyśle, takie jak azbest, radon, chrom, nikiel, węglowodory aromatyczne.

Jak wcześnie rozpoznać raka płuca

O ile w przypadku raka piersi, raka jelita grubego czy raka szyjki macicy istnieją badania przesiewowe, pozwalające wykryć nowotwór we wczesnym stadium, umożliwiającym całkowite wyleczenie, o tyle w przypadka raka płuc takiego badania nie ma. Nie wykonuje się rutynowo zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej czy tomografii lub rezonansu płuc.

Dlaczego? Otóż nie ma dowodów na to, że regularne prześwietlanie klatki piersiowej (np. co rok) czy pobieranie plwociny do badania cytologicznego w grupie osób o zwiększonym ryzyku, wpływa na zmniejszenie umieralności z powodu tego nowotworu. Wobec tego nie ma też programu skriningowego. Tomografia komputerowa z kolei jest badaniem zbyt drogim, aby wykonywać ją rutynowo.

Jakie objawy powinny zaniepokoić

Często, bo aż w 30% przypadków, przerzuty odległe są pierwszym objawem raka płuca. Mogą one występować w każdym narządzie, choć najczęściej zajmowane są kości, wątroba i mózg. Guz rozwijający się lokalnie w płucu, do momentu, kiedy nie osiągnie znacznych rozmiarów, nie daje widocznych objawów.

Płuco jako narząd, nie jest unerwione, więc chory nie będzie odczuwał bólu. U części osób mogą wystąpić dyskretne objawy kliniczne, ale są one często lekceważone, takie jak: kaszel lub zmiana jego charakteru, nawracające zakażenia miąższu płucnego, krwioplucie.

Tak zwane późne objawy, świadczą o dużym rozmiarze guza, zwykle już w stadium nieoperacyjnym. Należą do nich: bóle zlokalizowane w klatce piersiowej (gdy nowotwór nacieka okoliczne struktury), duszność (zaawansowana niedodma lub obecność płynu wysiękowego w opłucnej), chrypka (porażenie nerwu krtaniowego wstecznego), utrudnienie połykania (gdy zajęty jest przełyk lub masa guza uciska go), zaburzenia rytmu serca (przy naciekaniu serca i osierdzia), objawy zespołu żyły głównej górnej (obrzęk i zaczerwienienie szyi i twarzy, poszerzenie żył szyjnych, duszność, kaszel, stridor).

Czym są objawy paraneoplastyczne

Objawy paraneoplastyczne występują rzadko. Mogą być, choć nie muszą, sygnałem rozwijającego się w organizmie nowotworu (nie jest to reguła – często występują jako jednostki chorobowe izolowane). Są związane z czynnością wydzielniczą komórek nowotworowych. Wyprzedzają na kilka miesięcy pierwsze objawy kliniczne choroby nowotworowej. Ich pojawienie się powinno skłonić do wdrożenia diagnostyki onkologicznej.

Joanna Milewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Mało kto wie ale rak płuc w ogromnym stopniu zależy od czynników genetycznych. Dlatego osoby palące i to jeszcze posiadające mutację w genie CDKN2A mają 30-krotne większe ryzyko zachorowania na tego raka. Wcześniejsza profilaktyka z pewnością pomoże w zmniejszeniu tego ryzyka, wystarczy tylko mieć pewność czy taki wadliwy gen się posiada. Można to sprawdzić wykonując badanie genetyczne. U mnie w rodzinie było kilka przypadków zachorowania na ten nowotwór dlatego wiem że zdrowegeny.pl badają taki gen. Nie wiem czemu ludzie sami na własne życzenie wpędzają się przez papierosy do grobu...

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29250 )
Array ( [docId] => 29250 )