Jakie właściwości ma dziurawiec

Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-09-2012 r.

Przesilenia związane ze zmianą pór roku wiążą się u Ciebie z występowaniem tzw. depresji sezonowych? W okresie jesienno-zimowym często odczuwasz w ciągu dnia zmęczenie, dopada Cię senność, a zdolności intelektualne i siły witalne mają tendencję spadkową? Powinieneś dodać do swojej diety preparaty zawierające dziurawca.

Dziurawiec na depresję i nerwy

Dziurawiec zwyczajny zwany jest też ziołem świętego Jana, gdyż właśnie w dzień narodzin Jana Chrzciciela, czyli 24 czerwca, ma on najwięcej żółtych kwiatów.

Według najnowszych badań austriackich badaczy u 67 procent osób zmagających się z łagodną lub średnią depresją zastosowanie wyciągu z dziurawca spowodowało poprawę stanu zdrowia, co stanowi potwierdzenie wcześniejszych wyników dotyczących antydepresyjnych właściwości tego zioła. Działanie to wynika z zawartości hypercyny, która odpowiada za regulację poziomu serotoniny w organizmie, zwanej hormonem szczęścia. Jej niedobór powoduje, że łatwo wpadamy w depresję.

Ponadto dziurawiec ma wzmacniające działanie na cały układ nerwowy i doskonale sprawdza się w dolegliwościach związanych z bezsennością, menopauzą, zwłaszcza pogorszeniem stanu psychicznego oraz zaburzeniami emocjonalnymi. Działa relaksująco, łagodzi napięcie i zmniejsza wewnętrzny niepokój.

Wpływa również na funkcjonowanie macicy, dlatego może pomóc przy stanach napięcia przedmiesiączkowego. Dzięki właściwościom moczopędnym zmiesza także zatrzymanie wody w organizmie i wspomaga szybsze wydzielanie toksyn z organizmu, co jest ważne np. przy skazie moczanowej lub w stanach zapalnych stawów.

 

Dziurawiec dobry na przeziębienie i wrzody

Kwiaty dziurawca zwyczajnego działają wykrztuśnie, ułatwiają usuwanie flegmy z klatki piersiowej, co ma niebagatelne znaczenie przy chorobach układu oddechowego, np. zapaleniu oskrzeli, kaszlu czy anginie. Herbatki z tego zioła działają także przeciwwirusowo stąd zalecane są jako profilaktyka przeciw gruźlicy czy grypie typu A.

Dziurawiec korzystnie wpływa na układ pokarmowy, skutecznie łagodząc dolegliwości związane z zapaleniem żołądka lub jelit, biegunkami czy wrzodami lub nieżytem żołądka. Zawdzięcza to właściwościom antybakteryjnym.

Lekarze zalecają to zioło w leczeniu bólów reumatycznych, pleców, głowy oraz w przypadku półpaśca. W formie olejku stosowany jest przy oparzeniach, owrzodzeniach, jak i gojeniu ran.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29273 )
Array ( [docId] => 29273 )

Array ( [docId] => 29273 )