Jak leczyć objawy menopauzy

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Menopauza jest fizjologicznym procesem biologicznym występującym u kobiet, w rezultacie którego dochodzi do zaprzestania miesiączkowania. Najczęściej występuje on między 45. a 55. rokiem życia. Przyczyną występowania menopauzy jest brak produkcji estrogenów i komórek jajowych przez jajniki.

Objawy przekwitania pojawiają się na długo przed ostatnią miesiączką. Niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości. Dzieje się tak jednak niezwykle rzadko. Na ogół niski poziom estrogenów powoduje uderzenia gorąca, pocenie się, suchość pochwy, wahania nastroju, spadek libido oraz kłopoty z pamięcią i koncentracją.

Należy pamiętać, że występowanie klimakterium może wiązać się z ryzykiem wystąpienia innych chorób takich jak osteoporoza czy choroby układu krążenia.

W leczeniu objawów menopauzy stosuje się hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na dostarczaniu estrogenów w tabletkach lub plastrach. Taką terapię stosuje się przez pięć lat. Następnie wykonuje się badania. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej jest zasadne do 60. roku życia.

Niezwykle ważne i pomocne przy łagodzeniu objawów klimakterium jest stosowanie odpowiedniej diety i zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny. Dieta powinna zawierać mało tłuszczów zwierzęcych, za to dużo warzyw i owoców. Dlatego wprowadź do swojej diety produkty bogate w wapń: łosoś, sardynki, szpinak, nabiał. Spożywaj także fitoestrogeny czyli naturalne produkty zawierające roślinne estrogeny. Są one w soi, produktach sojowych, siemieniu lnianym i pestkach dyni.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29172 )
Array ( [docId] => 29172 )