Pierwsza pomoc w poparzeniach słonecznych

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 25-06-2012 r.

Oparzenie słoneczne to reakcja obronna organizmu na nadmierną ekspozycję skóry na słońce. W zależności od intensywności poparzenia wyróżniamy trzy stopnie, z czego stopień trzeci jest najcięższy. Najczęściej w wyniku działania słońca mamy do czynienia z pierwszym stopniem poparzenia skóry.

Objawy takiego poparzenia wynikają z toczącego się procesu zapalnego. Charakterystyczne jest zaczerwienienie w miejscu oparzenia, nadmierna ciepłota, ból i pieczenie skóry. Oparzeniu słonecznemu najlepiej zapobiegać poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem.

Jeżeli nie udało nam się uniknąć poparzenia, należy jak najszybciej łagodzić jego skutki. Jeżeli czujesz swędzenie bądź pieczenie skóry, należy jak najszybciej zejść ze słońca. Po powrocie do domu weź chłodny prysznic. Zimny strumień wody działa kojąco i przeciwbólowo.

Warto zaopatrzyć się w specjale środki działające leczniczo na poparzoną skórę. Najlepsze są te, które w składzie zawierają prowitaminę B5 (pantenol). Obecnie dostępne są również balsamy, mleczka i żele łagodzące, które dodatkowo nawilżają skórę.

Przy dużych dolegliwościach skorzystaj z leków przeciwbólowych.

Poparzoną skórę pod żadnym pozorem nie wystawiaj na działanie promieniowania słonecznego przed ustąpieniem wszystkich objawów. Przed kolejny opalaniem pamiętaj o lepszym zabezpieczeniu skóry.

Według badań poparzenia słoneczne mają bezpośredni wpływ na powstawanie czerniaka skóry.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29291 )
Array ( [docId] => 29291 )