Co to jest stygmatyzacja

Autor: Studzińska Małgorzata
Data: 07-09-2012 r.

Jedną z najważniejszych potrzeb człowieka jest potrzeba przynależności. Człowiek naturalnie dąży do pogodzenia swojego osobistego wizerunku z tym, czego oczekuje od niego grupa społeczna, społeczeństwo. Jeśli potrzeba przynależności przeważa nad wszystkimi innymi, im silniejsze jest dążenie człowieka do spełnienia oczekiwań innych, tym większe kręgi zataczać będzie problem stygmatyzacji.

Definicja stygmatyzacji

Stygmatyzacja, czyli inaczej "etykietkowanie", stała się jedną z najpoważniejszych "chorób cywilizacyjnych" XXI wieku. Nierzadko prowadzi do poważnych w skutkach depresji i coraz częściej staje się główną przyczyną rosnącej fali samobójstw na świecie.

Można powiedzieć, że stygmatyzacja to proces społecznego "wyniszczania" osoby, której przylepia się konkretną etykietkę, co praktycznie zawsze jest nacechowane negatywnie.

Możemy sobie zadać pytanie dla kogo stygmatyzacja stanowi większy problem: dla grupy społecznej, czy osób które próbują podporządkować sobie jednostkę, czy też dla osoby, która dając się "zaetykietkować" staje się dokładnie taka, jaką chcą ją widzieć inni?

Negatywne wpływy stygmatyzacji na człowieka

Ofiara stygmatyzacji odczuwa bezsilność i bezradność spowodowaną brakiem wsparcia w działaniach zmierzających do przeciwstawienia się temu procesowi.

Będzie się ona czuła odrzucona, niechciana, gorsza, co w efekcie doprowadzi do znacznego obniżenia się u niej poziomu poczucia własnej wartości, wzrostu poczucia zagrożenia poprzez powolne obniżenie się jej poczucia bezpieczeństwa.

Kiedy otrzymujemy komunikat, że wszystko, co robimy, robimy źle, zaczynamy wierzyć, że nie mamy na to wpływu. Skoro stale otrzymujemy negatywne komunikaty tracimy zdolność obrony i zaczynamy się do tego przyzwyczajać, nie podejmując żadnych kroków ku temu, by powiedzieć STOP.

Najbardziej tragicznym efektem stygmatyzacji jest zmiana zachowania na takie, jakie jest nam wmawiane przez innych, czyli zaczynamy zachowywać się dokładnie tak jak nas widzą inni.

Badania psychologów udowadniają, że znaczna większośc osób, które próbują popełnić samobójstwo, zmagają się ze stygmatyzacją, co doprowadza je do punktu, w którym zaczynają mieć świadomośc tego, że życie, jakim żyją nie jest ich własnym i że do tej pory przegrali wszystko, na czym im kiedyś zależało.

 

Jak się chronić przed "etykietkowaniem"

Dobrą metodą na zachowanie własnej tożsamości jest konsekwentne planowanie oraz realizacja własnych pasji i marzeń. Zaplanowanie własnej przyszłości, wyznaczenie sobie własnych celów pomaga w zachowaniu własnej tożsamości.

Osoby, które nie radzą sobie z tym zjawiskiem mogą poradzić się psychoterapeuty, który pomoże znaleźć przyczynę problemu i wskaże drogę jego rozwiązania.

Pamiętajmy, że nikt tak naprawdę nie wie lepiej od nas, co jest dla nas dobre. Nikt za nas życia nie przeżyje. Nasze decyzje i to jaką drogę w życiu wybierzemy zadecydują o tym kim się staniemy: sobą, czy marnym odzwierciedleniem tego jak widzą nas inni.


Zobacz także:

Studzińska Małgorzata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 29308 )
Array ( [docId] => 29308 )

Array ( [docId] => 29308 )