Czy Internet musi uzależniać

Autor: Mazurek Krystyna
Data: 28-04-2014 r.

Uzależnienie kojarzy się nam z alkoholizmem, narkomanią, uzależnieniem od papierosów. W dwudziestym pierwszym wieku pojawiły się nowe nałogi, np.: pracoholizm, czy uzależnienie od Internetu.

Czym jest uzależnienie? To konieczność psychiczna, niemożność obycia się bez jakiejś substancji, zachowania (np.: korzystania z Internetu, robienia zakupów). Uzależnienie wpływa na codzienne życie jednostki oraz jej otoczenia. Człowiek uzależniony nie potrafi kontrolować swojego zachowania, zaburzone zostają relacje z bliskimi, ciągle dąży do zaspokojenia potrzeby, czyli kontaktu z tym, od czego jest uzależniony. Do tego dochodzą objawy fizyczne, takie jak zmęczenie, bóle głowy, lęki. Przykładem nałogu współczesnego świata jest uzależnienie od Internetu.

Internet elementem współczesnego świata

 

Nie wyobrażamy już sobie funkcjonowania we współczesnym świecie bez Internetu. Internet jest niezbędny w pracy, w szkole, na uczelni, w bankowości. Można by tak wymienić jeszcze wiele innych dziedzin. Internet stał się również rozrywką, serfowanie po Sieci to sposób spędzania wolnego czasu.

Społeczności internetowe, gry internetowe zastępują tradycyjne relacje międzyludzkie. Nie zmienimy rzeczywistości, nie wrócimy już do czasów, gdy komunikacja polegała na wysyłaniu listówi telefonowaniu. Internet przez dwadzieścia lat zmienił świat, który stał się jak to w latach sześćdziesiątych przewidział amerykański socjolog Marshall McLuham – „globalną wioską”. Wioską - czyli wielką społecznością, która coraz bardziej do siebie upodabnia się, mimo wszelkich różnic kulturowych, polityczno-społecznych. Integruje nas dostęp do tych samych informacji, wydarzeń kulturalnych i politycznych, też plotek i sensacji.

Pozytywna rola Internetu

Czy Internet musi uzależniać? Na pewno nie! Przecież nie każdy zostaje pracoholikiem, zakupoholikiem, alkoholikiem, czy palaczem tytoniu. Sieć niewątpliwie łączy, umożliwia kontakty osób mieszkających na różnych kontynentach.

Internet pomaga nieśmiałym i wszystkim, którzy mają kłopot z nawiązywaniem kontaktów. O wiele łatwiej porozmawiać nawet ze znaną osobą na czacie, jeszcze łatwiej nawiązać kontakt anonimowo. Anonimowość zapewnia poczucie bezpieczeństwa, posługując się Nickiem pokazujemy siebie tylko tyle ile chcemy i zawsze łatwo możemy urwać niewygodny kontakt.

Niektórzy z powodów obiektywnych nie wychodzą z domu, nie mają czasu na spotkania towarzyskie. Internet umożliwia im kontakt z drugą osobą. Relacje sieciowe umożliwiają więzi, które prawdopodobnie nie byłyby możliwe w Realu. Anonimowo, a nawet podając swoje imię łatwiej zgłaszać się po porady do różnych organizacji zajmujących się np. alkoholikami, chorymi na nowotwory.

W Sieci znajdziemy pomoc psychologa, i zawsze możemy ujawnić się, zmienić wirtualny kontakt na relacje w Realu. Sieć zapewnia też rozrywkę. Tu spotykają się miłośnicy gier, filmów, wycieczek turystycznych. Niektóre z tych znajomości są potem kontynuowane w świecie rzeczywistym, np., gdy amatorzy penetrowania Mazur umawiają się na wspólny wypad.

Mazurek Krystyna
Mazurek Krystyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34755 )
Array ( [docId] => 34755 )