Co należy wiedzieć przez zakupem szynszyla

Kategoria: Małe zwierzęta
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Szynszyle są miłymi, bardzo aktywnymi zwierzętami. Nie wymagają dużo zachodu, ale należy umożliwić im bieganie po domu. Żyją znacznie dłużej niż inne domowe zwierzęta futerkowe, więc na pewno są odpowiednie dla osób, które przywiązują się do swoich pupili.

Charakterystyka szynszyla

Szynszyle to jedne z najdłużej żyjących gryzoni – mogą dożyć nawet 20 lat. Są to zwierzęta stadne, więc najlepiej jest kupić co najmniej dwie szynszyle, żeby miały towarzystwo. Najczęściej ich aktywność zaczyna się wieczorem.

Oswajają się dość szybko, ale nie lubią być zbyt często głaskane.

Utrzymanie i pielęgnacja szynszyla

Ze względu na dość dużą aktywność szynszyle potrzebują sporo miejsca. Należy pamiętać też o zapewnieniu odpowiednich warunków w klatce. Te zwierzęta nie lubią upałów - dla nich optymalną temperaturą jest 25 st. C.

Gryzonie lubią się wspinać i skakać, dlatego ważne jest, żeby klatka miała piętra i były w niej gałęzie. Dodatkowo w jej wnętrzu należy umieścić domek oraz miseczkę na jedzenie, pojnik i kołowrotek do zabawy. Na podłoże do klatki dobrze spisują się drewniane wiórki lub trociny.

Szynszyle myją się w kąpieli pyłowej. Do tego nadaje się miseczka wypełniona piaskiem lub specjalnym proszkiem przeznaczonym do tego celu. Piasek w pojemniku należy regularnie wymieniać.

Szynszyle lubią ruch i warto wypuszczać je z klatki, żeby mogły swobodnie pobiegać.

Pokarm dla szynszyla

Podstawą żywienia szynszyli jest sucha mieszanka lub granulat przeznaczony specjalnie dla tych zwierząt, a także siano, trawa i zioła. Sucha karma powinna być podawana gryzoniom raz dziennie. Zwierzęta te lubią też ziarna słonecznika i orzechy. Można też podawać im warzywa i owoce – zarówno suszone, jak i świeże.

Szynszyle dużo piją, dlatego trzeba zapewnić im duże ilości świeżej, czystej wody.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29319 )
Array ( [docId] => 29319 )