O czym warto wiedzieć zanim kupimy chomika

Kategoria: Małe zwierzęta
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Chomiki są bardzo chętnie kupowane jako zwierzątko domowe. Dodatkowo są łatwe w utrzymaniu i bardzo przyjazne. Jednak należy mieć na uwadze, że żyją bardzo krótko. Z tego względu nie poleca się ich kupować, jeśli ma się małe dzieci.

Charakterystyka chomików

Wśród chomików miniaturowych najpopularniejsze są chomiki dżungarskie i syryjskie. Gatunki te różnią się przede wszystkim wielkością. Chomiki dżungarskie są karłowate i rośną do ok. 9 cm długości. Z kolei dorosły chomik syryjski będzie mierzyć ok. 15 cm.

Gryzonie nie są długowieczne – w niewoli żyją ok. 3 lat.

Chomiki dżungarskie są przyjazne i szybko się oswajają. Mogą być za to nerwowe. Natomiast chomiki syryjskie bywają agresywne. Oba te gatunki są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i szybko się rozmnażają. Należy mieć także na uwadze, że chomiki prowadzą nocny tryb życia.

Zakup chomika

Podczas zakupu konkretnego chomika należy zwrócić uwagę na jego zdrowie. Zdrowy gryzoń będzie miał ładne i lśniące futerko, a także suchy nosek i oczy bez zaropień. Dodatkowo okolice odbytu zwierzęcia powinny być czyste i suche, co oznacza, że chomik nie ma problemów trawiennych i nie jest chory. Będzie też żywo się poruszać i rozglądać wokoło.

 

Pielęgnacja i pokarm dla chomika

Chomiki są z reguły wszystkożerne. Bardzo chętnie jedzą gotowe pokarmy ze zbóż, warzywa i owoce, a także pieczywo czy np. żółty ser. Dodatkowo można im podawać chude mięso lub owady, które uzupełnią ich dietę w białko.

Chomiki powinny dostawać też twarde pokarmy, żeby mogły o nie ścierać zęby.

Niektóre gryzonie nie będą pić wody, ponieważ wystarczy im woda zawarta w owocach. Warto jednak, na wszelki wypadek zapewnić im do niej stały dostęp.

Należy wystrzegać się karmienia zwierzątek słodyczami, zwłaszcza czekoladą.

Chomik powinien mieć zawsze czystą klatkę. Należy w niej regularnie wymieniać ściółkę i usuwać resztki pokarmu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29320 )
Array ( [docId] => 29320 )