Co warto wiedzieć zanim kupimy kanarka

Kategoria: Ptaki
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Kanarki są znane ze swojego pięknego śpiewu i intensywnej, żółtej barwy. Ptaki te są bardzo towarzyskie i dość łatwe w utrzymaniu, chociaż czasem bywają głośne. Nie są bardzo wymagające, a ich utrzymanie nie generuje wysokich kosztów.

Charakterystyka kanarka

Kanarki to nie tylko małe, żółte ptaszki. Dostępne są też gatunki o ubarwieniu szarym, brunatnym, białym, czerwonym lub wielobarwnym.

Bez względu na gatunek, kanarki są uznawane za jedne z piękniej śpiewających ptaków.

Lubią one skakać i latać, więc należy dać im możliwość swobodnego latania po pokoju.

Średnio żyją 10 lat.

Klatka dla kanarka

Powinna być możliwie największa. Należy unikać stawiania jej w bardzo nasłonecznionych i przewiewnych miejscach. Ptaki te nie przepadają za hałasem, dlatego zaleca się postawić klatkę z dala od radia czy telewizora.

Na wyposażeniu muszą znaleźć się żerdzie, na których zwierzę może siadać i sięgnąć z nich do pojemnika z jedzeniem i wodą.

Warto też włożyć do klatki płytki basenik z wodą, w którym kanarek będzie się kąpał.

Pokarm dla kanarka

Kanarki nie są wymagającymi zwierzętami, jeśli chodzi o pożywienie. Jedzą głównie ziarna i nasiona, jednak w ich diecie nie powinno zabraknąć też owoców i warzyw: jabłek, szpinaku, sałaty.

Ptaki chętnie jedzą również zioła oraz pączki i liście drzew.

Oprócz tego należy zapewnić im dostęp do świeżej wody.

Pielęgnacja kanarka

Ptaki same o siebie dbają. Myją się w wodzie w baseniku lub miseczce i robią to bardzo chętnie. Same też pielęgnują swoje pazurki i dzioby. Umożliwisz im ich ścieranie, wkładając do klatki naturalne gałęzie drzew lub montując żerdzie z szorstkiego materiału.

Kanarki potrzebują codziennie trochę czasu, żeby rozprostować skrzydła. Przed wypuszczeniem ptaka z klatki trzeba upewnić się, że okna są szczelnie zamknięte i ptak nie zrobi sobie krzywdy o przedmioty pozostające w pokoju.

Kanarki dość często chorują, dlatego należy bacznie obserwować zachowana ptaka. W razie zauważenia niepokojących objawów trzeba skonsultować się z lekarzem.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29346 )
Array ( [docId] => 29346 )