Hodowla rybek akwariowych - o czym należy pamiętać

Kategoria: Rybki
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

W wielu domach można spotkać akwaria zapełnione kolorowymi rybkami. Ładnie urządzone i ciekawie zarybione akwarium jest ozdobą pomieszczenia, w którym się znajduje. Należy jednak pamiętać, że widok akwarium będzie nas cieszył tylko wtedy, gdy będzie ono zadbane a ryby w nim pływające – zdrowe.

Akwarium

Można wyróżnić dwa rodzaje akwariów – słodkowodne i morskie. To, w którym ryby pływają w słonej, morskiej wodzie będzie wymagało od nas większego wysiłku oraz pochłonie dość dużą sumę pieniędzy. Elementy wyposażenia i żywe skały nie są ogólnodostępne i tanie. Trudniej jest też utrzymać takie akwarium w odpowiednim stanie. Z kolei zbiorniki słodkowodne nie wymagają tak dużych nakładów pieniężnych, a ryby oraz wyposażenie są dostępne w prawie każdym sklepie.

Najczęściej spotykane zbiorniki to akwaria klejone i kule. Mogą one mieć różne pojemności i kształty – prostokątne, z wypukłą przednią szybą czy trójkątne.

Wielkość akwarium powinna być uzależniona od ilości miejsca, które chcemy na nie przeznaczyć. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę liczbę i wielkość ryb, które chcemy w nim hodować. W zbyt małym zbiorniku będą się one męczyć.

W akwarium powinny też panować odpowiednie warunki. Należy je wyposażyć w grzałkę i filtr do wody. Trzeba też zadbać o odpowiednie naświetlenie i napowietrzenie zbiornika.

Rybki

W akwarium słodkowodnym najpopularniejszymi gatunkami ryb są neonki, bocje, zbrojniki (glonojady), gupiki, mieczyki, welonki, bojowniki czy żałobniczki. Te ryby można dostać w zasadzie w każdym sklepie akwarystycznym i zoologicznym. Karmi się je najczęściej gotowym pokarmem lub larwami – żywymi bądź mrożonymi.

Wśród ryb morskich można wyróżnić: jednorogi, ustniki, rogatnice, żagiewki czy zebrasomy. Są one bardziej wymagające, droższe i czasem dostępne tylko na specjalne zamówienie. One także spożywają suche mieszanki i larwy.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29347 )
Array ( [docId] => 29347 )